Na baterie i suszarki. Czerwone pojemniki na elektrośmieci w niemal każdej dzielnicy Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 16 lutego 2023 08:59

Na ulicach Zabrza stoi już szesnaście charakterystycznych czerwonych pojemników, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, tudzież wykorzystane baterie czy tonery. To szybki, bezpieczny i co najważniejsze przyjazny dla środowiska sposób pozbycia się elektroodpadów z mieszkań. Ogólnopolski projekt - z inicjatywy MB Recycling, fundacji Odzyskaj Środowisko oraz organizacji odzysku Auraeko - jest bezpłatnie prowadzony w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców (Ruda Śląska na razie w nim jednak nie uczestniczy).

W Zabrzu owe pojemniki stoją w: Biskupicach (skwer u zbiegu ul. Bytomska/Młyńska), Centrum Południe (skwer na tyłach Domu Muzyki i Tańca, parking ul. Puchałki/Zawiszy Czarnego), Centrum Północ (Wolności 185 a-c), Grzybowicach (okolice ul. Witosa 6), Guido (parking w okolicy Szkoły Podstawowej nr 1), os. Helenka (obok śmietnika przy ul. Jordana 45-47), Makoszowach (skwer ul. Sejmowa/Kordeckiego), os. Kotarbińskiego (okolice ul. Franciszkańskiej 20a), os. Kopernika (parking przy basenie Aquarius), Porembie (obok kiosków handlowych przy ul. Janika 13a-f), Rokitnicy (ul. Ofiar Katynia 40, Nyska 14 i Krakowska 57c) oraz Zaborzu Południe (skwery ul. Jacka/Kamila i Cegielniana/Lompy).
Przypominamy, że na terenie miasta działa także usługa odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego bezpośrednio z domów. Przedstawiciel firmy MB Recycling - bez dodatkowych kosztów - odbiera elektrośmieci w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiej potrzeby, a chęć przekazania tego typu odpadu można wyrazić wypełniając internetowy formularz zgłoszeniowy (www.elektrycznesmieci.pl) bądź dzwoniąc na infolinię (572 102-102).
Liczba elektrycznych śmieci z każdym rokiem wzrasta. Według szacunkowych danych na świecie w 2019 roku pojawiło się aż 53,6 miliona ton elektroodpadów. Eksperci przewidują, że w 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton. (w)







Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 7 z 16 lutego 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA