Co stosować na łojotokowe zapalenie skóry? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    środa, 27 grudnia 2023 21:04

Pierwsze objawy łojotokowego zapalenia skóry zwykle pojawiają się na owłosionej skórze głowy, ponieważ to właśnie tam znajduje się dużo gruczołów łojowych. W toku rozwoju choroby łuszczenie się skóry, nieestetyczne plamy i wysięki mogą migrować na inne części ciała. Objawy ŁZS łatwo można pomylić z łupieżem. Gdy już poznasz diagnozę, będziesz musiał wdrożyć odpowiednie leczenie. Jakie kosmetyki warto stosować na ŁZS?


Łojotokowe zapalenie skóry — kiedy wymaga leczenia?
Łojotokowe zapalenie skóry dotyka osób w różnym wieku. Można je zdiagnozować na podstawie badania dermatologicznego. Ta przypadłość często występuje u niemowląt. Wówczas może minąć samoistnie, jeśli zastosujesz odpowiednie środki pielęgnacyjne. Jednak w przypadku starszych dzieci i dorosłych, ŁZS utrzymuje się długo i ma tendencję do nawracania. Co jest najlepsze na łojotokowe zapalenie skóry? Lekarze nie dysponują obecnie jednym lekiem, który byłby w 100% skuteczny. Do zwalczenia łojotokowego zapalenia skóry stosuje się zamiennie miejscowe preparaty przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i keratolityczne. O tym, które leki będą wykorzystane w kuracji, każdorazowo decyduje lekarz. Wybrane środki są dostępne w postaci szamponów, maści, żelów lub płynów. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego.


Szampon na łojotokowe zapalenie skóry
Na rynku znajdziesz wiele specjalistycznych produktów, które możesz bezpiecznie stosować na ŁZS. Dobór kosmetyku powinien być uzależniony od stopnia nasilenia objawów. Jeśli choroba ma łagodny przebieg, możesz stosować szampony przeciwłupieżowe, które zawierają takie składniki jak:
• siarczek selenu,
• pirytionian cynku,
• dziegieć.
Szampony przeciwłupieżowe bardzo często są dostępne bez recepty i mogą przynieść dużą ulgę osobom cierpiącym na ŁZS. Dzięki nim skóra przestanie się łuszczyć, a swędzenie stanie się mniej dokuczliwe. W cięższych przypadkach warto sięgnąć po szampony z cyklopiroksolaminą, szampony przeciwgrzybiczne lub środki miejscowe, które zawierają leki z grupy glikokortykosteroidów. Długość kuracji będzie uzależniona od zaleceń lekarza. Niekiedy konieczne jest również stosowanie specjalistycznych szamponów w okresach bezobjawowych.

Domowe sposoby na łojotokowe zapalenie skóry
Domowe sposoby na ŁZS również mogą być bardzo skuteczne. Dzięki nim złagodzisz objawy i odpowiednio zadbasz o nawilżenie skóry głowy. Jednak ich stosowanie zajmuje sporo czasu. W tym celu musisz przygotować miksturę, którą następnie wsmarujesz w skórę głowy. Świetnie sprawdzą się na przykład domowe peelingi. Z ich pomocą zmiękczysz skórę i bez problemu wyczeszesz nadmiar łoju. Do przygotowania peelingu możesz wykorzystać rozmoczone w wodzie płatki owsiane lub otręby pszenne. Zamiast peelingu warto też użyć ciepłego kompresu nasączonego oliwą salicylową.
Podczas kuracji bardzo ważne jest także prawidłowe mycie, spłukiwanie i wyczesywanie włosów. Musisz bardzo uważać, aby na skórze głowy nie pozostawić resztek kosmetyków. Regularna pielęgnacja sprawi, że szybko pozbędziesz się grubych łusek i bez problemu wykonasz ulubioną fryzurę.

 

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA