PROMOCJA. Po tym, jak kontrakt w dzielnicy Makoszowy przejął nowy wykonawca, prace w ramach II etapu poprawy gospodarki wodno-ściekowej ruszyły tu pełną parą. Gotowa jest już jedna trzecia nowej kanalizacji, a na poszczególnych ulicach, pomimo niskich temperatur, uwija się każdego dnia kilkudziesięciu robotników.
- Przejęliśmy roboty w Makoszowach po poprzednim wykonawcy, który ogłosił upadłość. Obecnie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zgodnie z umową powinniśmy je zakończyć do 10 lipca 2014 roku – mówi Karolina Ruda ze spółki „EMP TERMO” z Przeworska. - Zakładamy, że do kwietnia zostaną zakończone prace kanalizacyjne, a w kolejnych tygodniach będzie wykonywane odtworzenie dróg i nawierzchni – dodaje.
Kontrakt w Makoszowach przewiduje ogółem budowę i przebudowę około 5,3 km kanalizacji sanitarnej, około 7,5 km kanalizacji deszczowej, przebudowę 1,5 km sieci wodociągowej oraz odtworzenie około 28 tys. metrów kwadratowych dróg. - Roboty prowadzone są obecnie w ulicach Styki, Oświęcimskiej, Kłodnickiej oraz Lubuskiej. Ta ostatnia jest już gotowa, jeżeli chodzi o kanalizację deszczową. W tej chwili prowadzimy prace w odchodzących od niej bocznych uliczkach – tłumaczy Karolina Ruda.
Przypomnijmy, że umowa z firmą Wodrol S.A., która była poprzednim wykonawcą robót w Makoszowach, została rozwiązana pod koniec stycznia 2013 r. - Chodziło o bezpieczeństwo całego projektu – zwraca uwagę Danuta Bochyńska-Podloch, kierownik Jednostki Realizującej Projekt. - Miasto oraz Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło nowy przetarg na wykonanie robót budowlanych w dzielnicy Makoszowy. Umowa z nowym wykonawcą została zawarta 10 lipca 2013 roku. W tej chwili roboty prowadzone w Makoszowach przebiegają bardzo sprawnie, a sposób ich realizacji może być wzorem dla innych wykonawców – dodaje.
Osiedle Borsig I po problemie Koniec kłopotów przy ulicy Mieczysława na osiedlu Borsig! Mieszkańcy rozebrali uniemożliwiające prowadzenie prac ogrodzenia, altanki i garaże.
Wykonawca nie mógł rozpocząć prac wzdłuż ul. Mieczysława, ponieważ w pasie drogi, gdzie ma zostać ułożona sieć wodociągowa i kanalizacyjna, znajdowały się postawione przed laty przez mieszkańców ogrodzenia, altanki i garaże. Obiektów tych nie można było ominąć. W efekcie zagrożony stał się cały kontrakt.
- Sprawą zajęła się Jednostka Obsługi Finansowej Gospodarki Nieruchomościami, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej, radny Rady Miasta w Zabrzu Jan Urban i Rada Dzielnicy Biskupice z jej przewodniczącą Walentyną Nowakowską – mówi Danuta Bochyńska-Podloch, kierownik Jednostki Realizującej Projekt. - Mieszkańcy ulicy Mieczysława okazali zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i po przeprowadzonych rozmowach, bez konieczności wszczynania długotrwałych procedur administracyjnych, udało się rozebrać przeszkadzające w dalszych pracach obiekty budowlane. Efektem tej współpracy jest to, że już trwają roboty budowlane w tej ulicy. Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w rozwiązaniu problemu – dodaje.
Osiedle Wyzwolenia Można się podłączać
Gotowa jest nowa kanalizacja sanitarna na osiedlu Wyzwolenia. Do sieci można już podłączać poszczególne posesje. Każdy z mieszkańców otrzyma indywidualnie informację o szczegółach związanej z tym procedury.
Mieszkańcy osiedla Wyzwolenia na wybudowanie kanalizacji czekali ponad 30 lat. Dotychczas działał tu system oparty o zbiorniki bezodpływowe. Nie zawsze były one jednak szczelne i w efekcie spora ilość ścieków przenikała do gleby. Świadczyły o tym m.in. znaczące różnice pomiędzy ilością wody, która sprzedawana była odbiorcom z tego osiedla, a ilością odbieranych i dowożonych do oczyszczalni ścieków.
Aby dostosować gospodarkę ściekową do wymogów unijnej dyrektywy, a tym samym poprawić stan środowiska i zlikwidować przenikanie ścieków sanitarnych do gruntu, na osiedlu Wyzwolenia wybudowano prawie 6 km kanalizacji sanitarnej i jedną sieciową przepompownię ścieków. Odtworzono również około 8 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni dróg.
|