[FILM] Trwa II etap poprawy gospodarki wodno-ściekowej w Zabrzu. Prace idą pełną parą w Makoszowach i na Borsigwerku Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora    poniedziałek, 03 lutego 2014 13:21

makoszowyPROMOCJA. Po tym, jak kontrakt w dzielnicy Makoszowy przejął nowy wykonawca, prace w ramach II etapu poprawy gospodarki wodno-ściekowej ruszyły tu pełną parą. Gotowa jest już jedna trzecia nowej kanalizacji, a na poszczególnych ulicach, pomimo niskich temperatur, uwija się każdego dnia kilkudziesięciu robotników.

- Przejęliśmy roboty w Makoszowach po poprzednim wykonawcy, który ogłosił upadłość. Obecnie prace postępują zgodnie z harmonogramem. Zgodnie z umową powinniśmy je zakończyć do 10 lipca 2014 roku – mówi Karolina Ruda ze spółki „EMP TERMO” z Przeworska. - Zakładamy, że do kwietnia zostaną zakończone prace kanalizacyjne, a w kolejnych tygodniach będzie wykonywane odtworzenie dróg i nawierzchni – dodaje.

Kontrakt w Makoszowach przewiduje ogółem budowę i przebudowę około 5,3 km kanalizacji sanitarnej, około 7,5 km kanalizacji deszczowej, przebudowę 1,5 km sieci wodociągowej oraz odtworzenie około 28 tys. metrów kwadratowych dróg. - Roboty prowadzone są obecnie w ulicach Styki, Oświęcimskiej, Kłodnickiej oraz Lubuskiej. Ta ostatnia jest już gotowa, jeżeli chodzi o kanalizację deszczową. W tej chwili prowadzimy prace w odchodzących od niej bocznych uliczkach – tłumaczy Karolina Ruda.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Wodrol S.A., która była poprzednim wykonawcą robót w Makoszowach, została rozwiązana pod koniec stycznia 2013 r. - Chodziło o bezpieczeństwo całego projektu – zwraca uwagę Danuta Bochyńska-Podloch, kierownik Jednostki Realizującej Projekt. - Miasto oraz Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło nowy przetarg na wykonanie robót budowlanych w dzielnicy Makoszowy. Umowa z nowym wykonawcą została zawarta 10 lipca 2013 roku. W tej chwili roboty prowadzone w Makoszowach przebiegają bardzo sprawnie, a sposób ich realizacji może być wzorem dla innych wykonawców – dodaje.

Osiedle Borsig
I po problemie
Koniec kłopotów przy ulicy Mieczysława na osiedlu Borsig! Mieszkańcy rozebrali uniemożliwiające prowadzenie prac ogrodzenia, altanki i garaże.

Wykonawca nie mógł rozpocząć prac wzdłuż ul. Mieczysława, ponieważ w pasie drogi, gdzie ma zostać ułożona sieć wodociągowa i kanalizacyjna, znajdowały się postawione przed laty przez mieszkańców ogrodzenia, altanki i garaże. Obiektów tych nie można było ominąć. W efekcie zagrożony stał się cały kontrakt.

- Sprawą zajęła się Jednostka Obsługi Finansowej Gospodarki Nieruchomościami, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej, radny Rady Miasta w Zabrzu Jan Urban i Rada Dzielnicy Biskupice z jej przewodniczącą Walentyną Nowakowską – mówi Danuta Bochyńska-Podloch, kierownik Jednostki Realizującej Projekt. - Mieszkańcy ulicy Mieczysława okazali zrozumienie dla zaistniałej sytuacji i po przeprowadzonych rozmowach, bez konieczności wszczynania długotrwałych procedur administracyjnych, udało się rozebrać przeszkadzające w dalszych pracach obiekty budowlane. Efektem tej współpracy jest to, że już trwają roboty budowlane w tej ulicy. Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły w rozwiązaniu problemu – dodaje.

Osiedle Wyzwolenia
Można się podłączać

Gotowa jest nowa kanalizacja sanitarna na osiedlu Wyzwolenia. Do sieci można już podłączać poszczególne posesje. Każdy z mieszkańców otrzyma indywidualnie informację o szczegółach związanej z tym procedury.

Mieszkańcy osiedla Wyzwolenia na wybudowanie kanalizacji czekali ponad 30 lat. Dotychczas działał tu system oparty o zbiorniki bezodpływowe. Nie zawsze były one jednak szczelne i w efekcie spora ilość ścieków przenikała do gleby. Świadczyły o tym m.in. znaczące różnice pomiędzy ilością wody, która sprzedawana była odbiorcom z tego osiedla, a ilością odbieranych i dowożonych do oczyszczalni ścieków.

Aby dostosować gospodarkę ściekową do wymogów unijnej dyrektywy, a tym samym poprawić stan środowiska i zlikwidować przenikanie ścieków sanitarnych do gruntu, na osiedlu Wyzwolenia wybudowano prawie 6 km kanalizacji sanitarnej i jedną sieciową przepompownię ścieków. Odtworzono również około 8 tysięcy metrów kwadratowych nawierzchni dróg.


 

 
Zobacz także

» [ZDJĘCIA] Ulica Piłsudskiego: można jechać w tę i we w tę!

 INWESTYCJE. Dzisiaj oddano oficjalnie do użytku remontowaną od marca ulicę Piłsudskiego. Droga jest już przejezdna w obu kierunkach. W ramach pierwszego z trzech etapów inwestycji zastąpiono nierówną i wyboistą kostkę brukową...

» W Mikulczycach powstaje nowa ścieżka rowerowa

MIKULCZYCE. Dobiega końca budowa nowej ścieżki rowerowej wraz z chodnikiem w ciągu jednej z ważniejszych ulic miasta - Brygadzistów w Zabrzu-Mikulczycach (nieopodal Poczty Polskiej). To kolejny etap tworzenia trasy rowerowej łączącej...

» Modernizacja kończyckiego domu kultury ku końcowi. Jutro otwarcie

KOŃCZYCE. Dobiegły prace termomodernizacyjne i remontowe w Dzielnicowym Ośrodku Kultury w Zabrzu-Kończycach. Za nieco ponad 580 tysięcy obiekt został ocieplony, okna i drzwi zostały wymienione, a centralne ogrzewanie - zmodernizowane....

» Po publikacji raportu NIK i artykule GŁOSu dwóch radnych dzielnicowych zawiadomiło organy śledcze

KONTROWERSJE. Jest ciąg dalszy stwierdzonych przez Najwyższą Izbę Kontroli przy budowie stadionu Górnika w Zabrzu. W ślad za Raportem NIK przedstawiciele stowarzyszenia Lepsze Zabrze (w tym członek Rady Dzielnicy Centrum Południe – na...

» Prace przy torowiskach wreszcie ruszyły pełną parą. Czy ekipy budowlane rzeczywiście zdążą z inwestycja do końca listopada?

INWESTYCJE. Wciąż nie jest jasne, kiedy definitywnie zakończą się prace i utrudnienia drogowe związane z remontem torowisk tramwajowych w śródmieściu Zabrza. O pierwotnym terminie 30 września nikt już dawno nie pamięta, zaś nowe...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA