Miasto Zabrze ogromnym wysiłkiem stworzyło atrakcje turystyczne, takie jak: kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. Teraz prezydent Rupniewska chce je wszystkie przekazać Urzędowi Marszałkowskiemu! Email
Wpisany przez Julia Leszczyńska napisz do autora    środa, 21 sierpnia 2024 20:25

KONTROWERSJE. Prezydent miasta zaproponowała Radzie Miasta projekt dyskusyjnej uchwały, na mocy której całość Muzeum Górnictwa Węglowego miałaby zostać przekazana samorządowi województwa śląskiego. Oznaczałoby to, że od początku 2025 roku o losach muzeum, które dotąd w 51% należało do miasta Zabrze, decydować będą władze w Katowicach. Projekt uchwały nie precyzuje, czy miasto otrzyma jakąkolwiek rekompensatę finansową. Wskazuje jedynie, że jej wprowadzeniem w życie zajmie się prezydent Rupniewska. Pozbycie się muzeum ma być sposobem na odciążenie i tak już zadłużonego budżetu miasta.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że „z rozwojem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu nierozerwalnie wiąże się wzrost kosztów utrzymania tej instytucji kultury, a co za tym idzie, wielkość obciążeń finansowych po stronie organizatorów”. Z tego powodu miasto miałoby być niezdolne do pełnienia obowiązków organizatora instytucji kultury, wynikających z ustawy.

Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych radny Kamil Żbikowski, nie kryjąc zbulwersowania planami prezydent: „Muzeum, a w zasadzie jego obiekty, są symbolami i wizytówkami Zabrza. Oddanie tego majątku w ręce województwa najprawdopodobniej spowoduje odcięcie dalszego rozwoju strategii miasta turystyki poprzemysłowej. Uważam, że na tym etapie (kiedy przy znacznym wysiłku finansowym i organizacyjnym ukończono już flagowe obiekty tej strategii), jest to ogromny błąd i marnowanie historycznej szansy” – pisze działacz. Równocześnie sugeruje, że Zabrze powinno wykorzystać potencjał muzeum, które od jakiegoś czasu rozwija się w stronę branży HoReCa (hoteli, restauracji i cateringu), przynosząc miastu korzyści nie tylko gospodarcze, ale i turystyczne.

Muzeum Górnictwa Węglowego jest obecnie największą i najważniejszą instytucją turystyczno-kulturalną w Zabrzu. Jego ewentualna sprzedaż wiązałaby się z utratą wszystkich przynależących do niego obiektów. W skład muzeum wchodzi bowiem nie tylko główny gmach przy ul. 3 Maja 19, ale także Kopalnia Guido czy Sztolnia Królowa Luiza. Niedawno wyremontowana wieża ciśnień również jest częścią jego majątku. Teraz gdy większość z zabytków muzeum została już odrestaurowana m.in. za pieniądze miasta, Rupniewska chce przekazać je województwu. Decyzja ta budzi pytania o sens pozbywania się tak cennego majątku, zwłaszcza po tym, jak miasto włożyło w jego rozwój tak duże środki. Jak zauważa Żbikowski: „Oddanie gigantycznego majątku w celu uniknięcia dalszych, rokrocznych kosztów dotacji podmiotowych (na bieżącą działalność) można porównać do oddania (za darmo!) domu mieszkalnego tylko w celu uniknięcia dalszych wydatków na prąd…

Głosowanie nad tym projektem odbędzie się w najbliższy poniedziałek podczas sesji Rady Miasta. Jak jednak wiadomo, zaplecze polityczne urzędującej prezydent posiada zdecydowaną większość w tym gremium.

Fot.: www.facebook.com/kopalniaguido

 
 
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA