Reklama
REKLAMA
Pomyśl o mediacji - prawnie usankcjonowanym sposobie rozwiązywania sporów sądowych Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    środa, 16 października 2019 12:55

PRAWO NA CO DZIEŃ. Do piątku (18 października) obchodzony jest w całym kraju Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat pozasądowej metody rozwiązywania sporu - mediacji. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, że przy Izbie Adwokackiej w Katowicach działa od kilku lat Centrum Mediacyjne, zaś mediacja jako taka jest stosowana także w sądach rejonowych Zabrza czy Rudy Śląskiej.

Od kilku lat mediacja jako metoda rozwiązywania sporu jest szeroko promowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wprowadzono wręcz do porządku prawnego przepisy, które mają charakter obligatoryjny promujący mediacje. Ta alternatywna metoda rozwiązywania sporu może więc stanowić lekarstwo na przepełnienie sądów.

- Członkami Centrum Mediacji są adwokaci, którzy posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Sama zaś mediacja jest prowadzona w sposób profesjonalny przez osoby, które posiadają wiedzę prawniczą. Adwokaci – mediatorzy prowadzą mediacje zarówno na podstawie umowy, jak również na podstawie skierowań sądów powszechnych – wyjaśnia adwokat Paulina Rzeszut. - Zawód mediatora wykonują również adwokaci, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie zgodne ze standardami zawodowymi mediatorów.

Wyjaśnijmy więc, że mediacja jest dobrowolną, poufną metodą rozwiązywania sporu, w której strony sporu, z pomocą bezstronnego i neutralnego mediatora, próbują dojść do porozumienia. Zastosowanie mediacji jest możliwe we wszystkich sprawach, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody.

- Mediacja daje możliwość szybszego, tańszego i skuteczniejszego rozwiązania sporu niż droga sądowa. W mediacji jest dużo mniejszy formalizm niż w postępowaniu sądowym, strony sporu mogą się swobodnie wypowiadać, a przebieg mediacji jest prosty i nie ma formalizmu dowodowego obowiązującego przed sądem – dodaje adwokat Rzeszut.

Co ważne, poufność przebiegu mediacji jest chroniona prawnie, a mediatora obowiązuje tajemnica zawodowa. Istotne jest też, że strony sporu mają wpływ na wybór mediatora i na przebieg postępowania. Uczestnicy mediacji w dużym stopniu więc sami decydują o sposobie rozwiązania sporu i o warunkach ugody.

- Mediacja jest szeroko wykorzystywana w sprawach dotyczących prawa rodzinnego, gospodarczego oraz prawa pracy. Co najważniejsze, ugoda zawarta pomiędzy stronami sporu ma, po jej zatwierdzeniu przez właściwy miejscowo i rzeczowo sąd, moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego – podsumowuje adwokat Rzeszut.

 
Zobacz także

» Już od poniedziałku także w Zabrzu „Tydzień mediacji”. Poznaj alternatywę dla sądowych rozstrzygnięć

WYMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI. „Masz prawo do mediacji” - pod takim hasłem już w najbliższy poniedziałek (17 października) rozpoczną się obchody ogólnopolskiej akcji. Przez cały tydzień – do 22 października - w całym kraju instytucje...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA