ZDROWIE. Każde dziecko z Zabrza w wieku 3- 18 lat, zmagające się z chorobowymi skutkami smogu - np. dysplazją oskrzelowo - płucną, astmą, zwłóknieniem płuc, mukowiscydozą, chorobami rzadkimi, a także po zabiegach torakochirurgicznych i z powikłaniami po gruźlicy - może zostać zgłoszone do udziału w bezpłatnych turnusach rehabilitacyjnych w Kołobrzegu nad polskim morzem. To autorski projekt Fundacji Polsat, stawiający sobie za cel rehabilitację z zakresu pulmonologii dla dzieci z przewlekłymi chorobami dolnych i górnych dróg oddechowych. Organizatorzy wytypowali Zabrze jako jedno z czterech śląskich miast zmagające się z największym zanieczyszczeniem powietrza. Wyjazdy nad polskie morze (każde dziecko może jechać z jednym, własnym opiekunem) planowane są już od października i potrwają aż do świąt Bożego Narodzenia. Planowane są trzy turnusy po 21 dni oraz ostatni – dwutygodniowy. Ambasadorką tego zdrowotnego przedsięwzięcia w naszym mieście jest radna miejska Agnieszka Rupniewska.
- Naprawdę warto zainteresować się tą ofertą zdrowotną bo jest ona kierowana do wszystkich zabrzańskich dzieci zmagających się z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. O tym, z jak zanieczyszczonym i niestety także śmierdzącym powietrzem zmagamy się w mieście, większość z nas zdaje sobie sprawę. Dlatego bardzo się cieszę, iż Fundacja Polsat, z którą utrzymuję bliskie kontakty od pewnego czasu, postanowiła wziąć pod skrzydła także zabrzańskie dzieci – mówi w rozmowie z GŁOSem Agnieszka Rupniewska. - Niestety, na razie odzew jest znikomy, dlatego ruszamy z bardziej intensywną kampanią informacyjną. Planuję włączyć się w akcję rozwożenia plakatów po przychodniach zdrowia i szpitalnych oddziałach dziecięcych. Niestety, nie rozumiem dlaczego zabrzański samorząd nie chce się włączyć w propagowanie tego zdrowotnego przedsięwzięcia.
Akcja „Verano dla dzieci” (od nazwy Centrum Zdrowia i Relaksu „Verano” w Kołobrzegu, które przyjmować będzie i rehabilitować małolatów) jest przewidziana na kilka najbliższych lat. A wszystko dlatego, że choroby układu oddechowego związane z obecnością spalin, oparów, zanieczyszczenia powietrza zaliczane są już do chorób cywilizacyjnych i mogą prowadzić do niepełnosprawności. Dzieci zaś są bardziej narażone na negatywne skutki tych czynników, gdyż ich układ oddechowy dojrzewa przez cały okres wzrastania. Jest jednak nadzieja na poprawienie i obniżenie poziomu niepełnosprawności w grupie dzieci i młodzieży. Rozwiązaniem jest tu wczesne leczenie i profesjonalna rehabilitacja oddechowa.
W założeniu turnusy są w pierwszym rzędzie skierowane do małych mieszkańców czterech śląskich miast, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych w kraju: Rybnika, Pszczyny, Zabrza i Wodzisławia Śląskiego.
- Liczba małych pacjentów z chorobami układu oddechowego stale rośnie. A to w konsekwencji może powodować niepełnosprawności. Nie możemy stać obojętnie wobec tej sytuacji, która wynika m.in. z powracających corocznie problemów ze smogiem w wielu miastach Polski. Szybka reakcja i wczesne leczenie może zatrzymać lub ograniczyć negatywne skutki chorób dróg oddechowych, temu ma służyć specjalistyczna rehabilitacja oddechowa w Kołobrzegu – mówi prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat.
- Cieszymy się, że w roku 25-lecia Fundacji Polsat startujemy z „Verano dla dzieci”. Ten długofalowy, pionierski projekt realnie przyczyni się do poprawy zdrowia dzieci i młodzieży, a w rezultacie wpłynie na zwiększenie ich siły i wytrzymałości, czy też lepszy kontakt z rówieśnikami – dodaje z kolei Agnieszka Grzegorczyk, członek zarządu Fundacji Polsat.
W jednym turnusie rehabilitacji oddechowej będzie mogło wziąć udział maksymalnie 20 dzieci; każdy z jednym opiekunem. Wyjazdy i zajęcia są finansowane przez Fundację Polsat oraz jej partnerów.
- Na potrzeby tego przedsięwzięcia jest przeprowadzany kapitalny remont jednego z pięter ośrodka. Będzie ono przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci biorących udział w turnusach z rehabilitacją oddechową. Zostanie wyposażone w profesjonalny i atestowany sprzęt pozwalający na wszechstronną rehabilitację pulmonologiczną. Znajdą się tam także sala do ćwiczeń indywidualnych i grupowych oraz gabinet zabiegowy. W pokojach będzie natomiast można przeprowadzać indywidualną terapię oddechową – wyjaśnia techniczne aspekty przedsięwzięcia Anna Rychter, prezes Centrum Zdrowia i Relaksu Verano w Kołobrzegu.
Wszystkie niezbędne informacje i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie www.fundacjapolsat.pl. |