Jakie kije trekkingowe wybrać na wędrówki po górach? Przegląd popularnych modeli Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    piątek, 26 maja 2023 10:54

 

MATERIAŁ PARTNERA Wędrowanie po górach to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i cieszenie się pięknem przyrody. Kije trekkingowe są niezwykle przydatne podczas takich wypraw, ponieważ nie tylko zapewniają dodatkowe wsparcie czy równowagę, ale także odciążenie stawów. Istnieje wiele różnych modeli kijów trekkingowych, a ich wybór zależy od preferencji użytkownika i jego budżetu. Zobaczmy więc, które modele idealnie się sprawdzą w każdych warunkach.

Kije trekkingowe - must have każdego wędrowca!
Nowoczesne kije trekkingowe składają się z co najmniej dwóch segmentów, choć obecnie najbardziej popularne są te trzysegmentowe, które się składają przy pomocy metalowej żyłki. Po złożeniu są one bardzo krótkie, dzięki czemu bez problemu zmieszczą się do małego plecaka czy bagażu. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na system blokowania. System rozporowy nie będzie sprawdzał się na stokach czy trasach, szczególnie zimą. Dziś w większości modeli zamontowane są systemy blokowania zewnętrznego, które są nie tylko mniej awaryjne, ale także szybciej działają i są zdecydowanie bardziej niezawodne.
Warto pamiętać, że kije trekkingowe to niezwykła pomoc przy wspinaczce i schodzeniu w dół, a nie zwykły gadżet czy ozdoba na szlaku. Stanowią one niewymierną pomoc w odciążaniu nie tylko kręgosłupa, ale także stawów kolanowych. To jest możliwe tylko w przypadku, gdy są one dopasowane do naszego wzrostu. Zbyt wysokie dla nas kijki mogą sprawić, że po paru godzinach wędrówki będą nas boleć ramiona, a nawet plecy. Z kolei zbyt krótkie nadmiernie obciążą nasze kolana i odcinek lędźwiowy. Wiele czynników, takich jak wymagająca trasa czy ciężki plecak, będą to jedynie pogłębiać.


Jakie kije trekkingowe wybrać?
Wybór kijów trekkingowych to nie lada zadanie. Przed zakupem warto udać się do sklepu i przymierzyć wybrane kijki. Jest to o tyle ważne, że mają być one dla nas podporą, muszą więc idealnie współgrać z ciałem. Jednym z najpopularniejszych modeli na rynku są kije trekkingowe Black Diamond Trail Pro. Są one często polecane ze względu na wyjątkową wytrzymałość i funkcjonalność. Mają nie tylko regulowaną długość i system antywstrząsowy, ale przede wszystkim wygodne rękojeści wyłożone pianką, które idealnie leżą w dłoni.
Drugi model warty uwagi to Black Diamond DISTANCE FLZ z serii Z-Poles. Są to lekkie, trzyczęściowe, kompaktowe wykonane z aluminium kije przeznaczone do trekkingu zarówno w górach, jak i na nizinach.
Kije trekkingowe DISTANCE Z wykonane zostały z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium kije trzyczęściowe o stałej długości.
Ciekawą propozycją są także kije trekkingowe IRON II GRIP. To trzyczęściowe kije renomowanej polskiej marki Fjord Nansen, posiadające zewnętrzny systemem blokowania i miękką rękojeścią z neoprenowej pianki. Długość kijków można szybko i precyzyjnie regulować. Więcej modeli znajdziesz na: https://e-horyzont.pl/turystyka/turystyka-gorska/kije-trekkingowe-i-nordic-walking.html


Jak dobrać kije trekkingowe do wzrostu?

Kijek trekkingowy powinien z przedramieniem tworzyć kąt 90 stopni, a staw łokciowy ręki trzymającej kijek powinien być zgięty, tak by również tworzył kąt prosty. To, jak wysoki ma być kijek, może ulegać zmianie w zależności od etapu górskiego szlaku, na którym się obecnie znajdujemy. Przy stromych podejściach trzeba będzie skrócić kijek trekkingowy, a z kolei przy zejściach należy mocno go wydłużyć. Jeśli często uczęszczamy na takie szlaki, warto wybrać kijki, które w prosty sposób się składają.
Podstawowe zasady dotyczące kijów trekkingowych mówią, że przy wzroście do 154 cm wystarczy długość całkowita kija 100 cm. Natomiast osoby o wzroście miedzy 154 a 171 cm będą potrzebować kijków o długości 110 cm. Dla wyższych osób, czyli do 182 cm wzrostu należy wybrać kije o długości 120 cm. Dla najwyższych osób przygotowano kijki trekkingowe o długości całkowitej 130 cm. Warto więc przemyśleć zakup, by móc w pełni korzystać z kijków.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA