Wydarzenia
Smog powrócił, RCB rozsyła alert... W Zabrzu norma pyłów w powietrzu przekroczona o ponad 770 procent! Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora wtorek, 07 lutego 2023 10:21

Przez większość zimy mogliśmy oddychać pełną piersią, ale nastanie silniejszych mrozów i potrzeba intensywnego ogrzewania mieszkań spowodowała istotną zmianę. Jest ona tak głęboka, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało przed kilkoma minutami do zabrzan alert następującej treści: "UWAGA! Dnia 07.02 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz." Jak to wygląda w praktyce? Aparatura stacji państwowego monitoringu powietrza przy z ul. Curie-Skłodowskiej o godzinie 8 wykazała aż 347 µg/m3 pyłów PM 10, czyli - uwaga! - 771% dopuszczalnej normy... Więcej…

 
Były szef zabrzańskiej policji awansował na jedno z najważniejszych stanowisk w śląskim garnizonie Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora niedziela, 05 lutego 2023 16:12

NOMINACJE. Były szef zabrzańskiej policji inspektor Marek Nowakowski (na zdjęciu z lewej) awansował na stanowisko wicekomendanta wojewódzkiego policji, a więc będzie odpowiedzialny za cały śląski garnizon. Co ciekawe, akt powołania wręczył mu obecny komendant wojewódzki Roman Rabsztyn (na zdjęciu z prawej), który w przeszłości także dowodził zabrzańską jednostką. - Panie generale, serdecznie dziękuję za ten niewątpliwy zaszczyt, za ten kredyt zaufania. Deklaruję, że spłacę go z nawiązką. Szanowni państwo, to jest potężne wyzwanie – podkreślał w krótkim wystąpieniu Nowakowski.

 
Kolejny nielegalny salon gier zlikwidowany. Działał nieopodal stadionu Górnika Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora piątek, 03 lutego 2023 22:42

AZARD. Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w Zabrzu wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej przejęli kolejne nielegalne automaty do gier hazardowych w naszym mieście. Znajdowały się one w jednym z lokali przy ulicy Roosevelta.

- Policjanci uzyskali informację, że w konkretnym lokalu mogą znajdować się nielegalny salon gier. W związku z naruszeniem przepisów, mundurowi weszli tam i zabezpieczyli urządzenia wykorzystywane do nielegalnych gier hazardowych. Teraz śledczy ustalają, jakie straty poniósł Skarb Państwa w związku z tą bezprawną działalnością salonu. Za przestępstwo prowadzenia gry losowej bez wymaganego zezwolenia lub koncesji grożą 3 lata więzienia i wysoka grzywna - informuje Sebastian Bijok z komendy policji w Zabrzu.

 

 
Sobota, godz. 12: „Rajza" po Admiral Palast w Zabrzu Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora piątek, 03 lutego 2023 18:29

HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ. Admiral Palast to ikona śląskiej architektury i jeden z punktów na mapie Górnego Śląska, który zachwyca nowoczesnością bryły, zaskakuje detalem i zdumiewa przemyślnością konstrukcji. Już w najbliższą sobotę, 4 lutego w samo południe, na "rajzę" po tym niezwykłym zabrzańskim obiekcie zaprasza Józef Krzyk, dziennikarz i pisarz historyczny a także prezes stowarzyszenia Wrazidlok – dr Łukasz Zimnoch. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Zabrze.

 

Więcej…
 
NOWY GŁOS W KIOSKACH: Pożar zabytkowej kamienicy w Śródmieściu. Ujawniamy szczegóły działania i zatrzymania gwałciciela nastolatki. Dezinformacja na sesji radnych. W urzędzie przez rok brakowało mydła w toalecie. Górnik coraz bliżej strefy spadkowej Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora czwartek, 02 lutego 2023 14:54

GŁOS ZABRZA I RUDY ŚLĄSKIEJ. Tradycyjnie już od czwartku do nabycia w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer drukowanego GŁOSu – jedynego, profesjonalnego i dociekliwego tygodnika o mieście, a w nim wiele ciekawych, aktualnych, ale i kontrowersyjnych tematów z lokalnego życia miasta. Gazetę można także kupić on-line na stronie www.eprasa.pl

Wśród przygotowanych artykułów polecamy dziś szczególnie następujące publikacje:

- ŚRÓDMIEŚCIE W OGNIU – na pierwszej stronie naszego tygodnika czołówkowy artykuł o bardzo groźnym pożarze w samym centrum Zabrza przy ul. Dworcowej. Płonęła stara, przedwojenna kamienica, bardzo rozpoznawalna w architektonicznym krajobrazie miasta. 14 osób trzeba było ewakuować w środku nocy, z ogniem zmagało się 30 strażaków.

- GWAŁCICIEL W KAMERZE – poznaną w Sosnowcu nastolatkę, 40-letni zabrzanin przywiózł nocą do naszego miasta autobusem i zaciągnął do pustostanu. Wpadł dzięki nagraniu opublikowanemu przez policję. Ujawniamy nieznane szczegóły tej bulwersującej sprawy.

- JAK W CZESKIM FILMIE – wyręczamy Radę Miasta w rzetelnym informowaniu mieszkańców o skali wypłaconych dodatków węglowych. Nieprawdziwa jest też sugestia, jakoby dopiero akcja wypłat ruszała, bo ona dobiega powoli już końca. Dlaczego nie zaprezentowano tych informacji w trakcie nadzwyczajnej sesji i wprowadzono obserwatorów w błąd?

- REKORD – mimo kryzysu, WOŚP wspaniale zagrało w naszym mieście i zebrano fundusze na leczenie sepsy.

- WIELU CHĘTNYCH – niebawem rozstrzygnięcie przetargu na wyburzenie starej trybuny stadionu Górnika. Wpłynęło 12 ofert.

Więcej…
 
Rocznica Tragedii Górnośląskiej Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora piątek, 27 stycznia 2023 20:24

HISTORIA. Z okazji obchodów kolejnej rocznicy Tragedii Górnośląskiej 1945 roku (przymusowej wywózki górników z Zabrza do katorżniczej pracy w rosyjskich kopalniach)  delegacje złożyły dzisiaj kwiaty pod pamiątkową tablicą umieszczoną na frontonie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przy ul. 3 maja 19. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych naszego miasta z prezydent  Małgorzatą Mańką-Szulik. Kwiaty w imieniu miasta składali także m.in. zabrzańscy radni.

Więcej…
 
Radni nie potrafią prawidłowo głosować? Pokochał i dusił. Dworzec będzie w nowym miejscu? Głos już do kupienia i czytania! Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora czwartek, 26 stycznia 2023 11:40

TYGODNIK LOKALNY. 62-latek zadurzył się w młodej sąsiadce. Podsłuchiwał ją, aż w końcu wparował do jej mieszkania i zaczął ją molestować. Na szczęście na pomoc ruszył młody brat ofiary... O tym w tekście KOCHAŁ I DUSIŁ w najnowszym numerze drukowanego Głosu, który już do kupienia i czytania! Na jego pierwszej stronie KOLEJOWA REWOLUCJA? czyli szeroko o tym jak gmina chce przesunąć dworzec kolejowy i połączyć go z budowanym centrum przesiadkowym oraz o planach nowych linii kolejowych i przystankach. Tam także o zbliżających się wydarzeniach finału 31 Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - ZAGRAJĄ, POBIEGNĄ... Polecamy także materiał o odkryciu kronik-pamiętnika podczas porządkowania parafialnych pomieszczeń w Kończycach. Wreszcie wiemy, w których domach mieszkali sto lat temu francuscy żołnierze i dowodzący nimi oficerowie - JAK DE GAULLE CÓRKĘ MATLOCHÓW ZAUROCZYŁ. 

Ponadto w tygodniku polecamy teksty:

Więcej…

 
W Pawłowie wybudują drogi Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora wtorek, 24 stycznia 2023 22:41

INWESTYCJE. Miasto podpisało aż trzy umowy, zgodnie z którymi powstaną nowe drogi w dzielnicy Pawłów. Dwie pierwsze to ulice boczne w ciągu ul. Obrońców Westerplatte.  Trzecia droga będzie znajdowała się w ciągu ulicy Sudeckiej. Prace projektowe a  teraz budowlane nie są łatwe - teren jest ciasny i użytkowany. Konieczne będzie także przekładanie i zakładanie nowych podziemnych instalacji.

Więcej…
 
Naprawa kotła elektrociepłowni wciąż trwa. Prawdziwe ciepło wróci w sobotę? Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora piątek, 20 stycznia 2023 10:51

Od poniedziałku Fortum Polska zmaga się z awarią e zabrzańskiej elektrociepłowni i z tego powodu wielu mieszkańców naszego miasta ma "letnie" kaloryfery. Koncern zapewniał - także na łamach wydanego wczoraj "Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej" - że sytuacja szybko wróci do normy, ale okazało się, że... "Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych i analizie części ciśnieniowej kotła, konieczne okazało się dalsze zwiększenie zakresu prac" - czytamy w dzisiejszym komunikacie prasowym firmy. - "Serwisanci nadal naprawiają i wymieniają elementy ciśnieniowe kotła. Prace były prowadzone przez całą noc i będą dziś kontynuowane. Dzisiaj, w piątek, w godzinach popołudniowych planowane jest prześwietlenie spoin (RTG) oraz badania ultradźwiękowe potwierdzające poprawne wykonanie naprawy. Po dopuszczeniu kotła do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego i demontażu rusztowania rozpoczniemy proces uruchomienia instalacji. Przewidujemy, że przywracanie prawidłowych parametrów ciepła rozpocznie się w sobotę w godzinach przedpołudniowych. Mimo awarii, ciepło jest ciągle dostarczane do odbiorców, choć w mniejszej ilości." Więcej…

 
W najnowszym GŁOSie: elektrociepłownia grzeje na pół gwizdka, radni kłócą się o pieniądze, mieszkańcy osiedla boją się, że obok ich domów stanie wielka hala... Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora czwartek, 19 stycznia 2023 14:37

Miało być nowoczesne, ekologiczne i bardzo wydajne ogrzewanie zabrzańskich mieszkań, domostw i budynków użyteczności publicznej, a tymczasem... W poniedziałek doszło do drugiej już w ciągu ostatnich dwóch lat – i to ponownie w szczycie sezonu grzewczego - awarii kotła Elektrociepłowni Zabrze spółki Fortum, postawionego i uruchomionego zaledwie cztery lata temu za 870 mln złotych. Szczęściem w nieszczęściu, tym razem zabrzanie nie marzną na potęgę w swoich mieszkaniach, gdyż na czas naprawy udało się uruchomić dwa zapasowe kotły szczytowe na węgiel. Jednak i tak moc grzewcza zabrzańskiego zakładu spadła o jakieś 30-40 procent i całe szczęście, że temperatury na zewnątrz nie są ujemne. Grzanie NA PÓŁ GWIZDKA na razie więc wystarcza, a do kiedy potrwa o tym piszemy w najnowszym wydaniu tygodnika Głos Zabrza i Rudy Śląskiej (do nabycia w punktach sprzedaży prasy, a także na eprasa.pl).

Ponadto w naszej gazecie polecamy następujące artykuły:

POLITYCZNY TEATR – dyskusja o finansach gminy, z apelem do premiera w tle;

WIADUKT Z POŚLIZGIEM – przerwana na 9 miesięcy budowa znów idzie pełną parą; Więcej…

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 1 z 473
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA