W Zabrzu otwarto jedno z najnowocześniejszych centrów ratownictwa medycznego w kraju z lądowiskiem dla helikopterów Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    środa, 17 lipca 2019 13:06

MEDYCYNA. Najnowocześniejszy sprzęt i aparatura medyczna oraz unikalne rozwiązania organizacyjne pozwalające, by pacjent niemal natychmiast z transportu trafił do lekarzy, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy otwarty został w Szpitalu Miejskim (Zabrze-Biskupice, ul. Zamkowa 4). Symbolem inwestycji jest lądowisko dla helikopterów wyniesione ponad dach placówki, na wysokość 21,5 metra. Zanim jednak doszło do oficjalnego zakończenia inwestycji oraz przecięcia wstęgi z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego (na zdjęciu pierwszy z prawej), minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego zaledwie kilka dni temu Jerzego Sikory, znakomitego ginekologa, kierownika szpitalnego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.


 
    Powstanie SOR (praktycznie funkcjonuje już od dwóch tygodni) oznacza dla pacjentów doskonałe warunki opieki medycznej, zdecydowanie lepszy sprzęt, większą liczbę ratowników medycznych, odpowiednią liczbę pielęgniarek i lekarzy. Na nowy oddział składają się m.in. odcinek natychmiastowej pomocy, obszar intensywnej terapii (tzw. OIT), sale zabiegowe z respiratorami oraz sale pooperacyjne i blok operacyjny. Pacjent w zależności od tego, jaki ma uraz, trafia bardzo szybko do odpowiedniej przestrzeni szpitala, gdzie jest mu udzielana pomoc. – Jeśli trzeba, to pacjent z lądowiska trafia prosto do windy. W ciągu dwóch minut od wylądowania może być już na stole operacyjnym. Bardziej tego czasu już skrócić się nie da – mówi Tomasz Klimkiewicz, koordynator obszaru intensywnego nadzoru nad pacjentem.

Szerzej o tym w drukowanej wersji tygodnika

 
Reklama
REKLAMA
 

Idź, zobacz, posłuchaj

Bajkowe ilustracje

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 24 marca
Więcej …
 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA