Reklama
REKLAMA
Konferencja „Porozmawiajmy o odpadach” z udziałem kadry oświatowej Zabrza Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    środa, 25 września 2019 16:56

EKOLOGIA W MIEŚCIE. W ramach działań związanych z kampanią „Sprzątanie Świata 2019”, odbyła się dziś w Zabrzu konferencja „Porozmawiajmy o odpadach”. Wydarzenie było skierowane do nauczycieli przyrody i biologii, nauczycieli z placówek przedszkolnych oraz dyrektorów jednostek oświatowych Zabrza. Celem konferencji, którą zorganizowano w sali Fortum przy ul. Wolności 416, było przekazanie informacji dotyczących segregacji odpadów, w tym przepisów i regulacji prawnych, przedstawienie działania firm zajmujących się gospodarką odpadami, a także uświadomienie uczestnikom odpowiedzialności za nasze działania w trosce o lepsze życie i otaczające nas środowisko.

- Zabrze przywiązuje dużą wagę do kształtowania świadomości ekologicznej mieszkańców. Aktualnie ok. 40 proc. gospodarstw segreguje odpady. To dobry wynik, jednak wciąż dążymy do jego poprawy. Dlatego organizujemy i przeprowadzamy w mieście wiele projektów i inicjatyw poświęconych ekologii – mówiła podczas konferencji prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Jak podkreśla Paweł Szewczyk, prezes FCC Polska, odpady są nieodzownym elementem naszego życia. - Każdy odpad jest cenny. Kiedyś się je składowało, a dzisiaj się je przetwarza w celu ich ponownego wykorzystania. Jednocześnie w procesie odzysku tych materiałów FCC Polska przykłada szczególną troskę i dbałości o środowisko – zapewniał Szewczyk.

- Z odpadów można wytworzyć specjalistyczne paliwo, które posłuży do produkcji ciepła i prądu. Musi się to jednak odbywać w nowoczesnej elektrociepłowni z zachowaniem najwyższych standardów ochrony środowiska. Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu jest pierwszą w Polsce wykorzystującą takie ekologiczne paliwo RDF. Dlatego cieszę, że konferencja o ekologicznym zagospodarowaniu odpadów odbywa się właśnie tu – komentuje Jacek Ławrecki, dyrektor ds. komunikacji Fortum.

Konferencja wzbudziła spore zainteresowanie uczestników. W jej trakcie istniała możliwość dyskusji i zadawania pytań, na które odpowiedzi udzielali obecni specjaliści. Po zakończeniu spotkania – część uczestników mogła zwiedzić tereny elektrociepłowni FORTUM w Zabrzu lub wybrać się na edukacyjny spacer po terenie Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

Konferencja była częścią szerzej zakrojonej kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy”, w ramach której Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu 18 września przygotował warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży z Zabrza poświęcone segregacji odpadów. W dwóch kolejnych dniach młodzi zabrzanie mieli możliwość poznania ścieżki edukacyjnej na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów należącego do firmy MPGK.

Ostatnim elementem akcji edukacyjnej są dwa konkursy dla dzieci i młodzieży – pierwszy „3R – ratunek dla planety Ziemi” (27.09) to konkurs wiedzy na temat segregacji odpadów, skierowany do uczniów klas 6-7 zabrzańskich szkół podstawowych; drugi – ma charakter konkursu techniczno-plastycznego i polega na wytworzeniu „doniczki z surowców wtórnych”, której „drugie życie” będzie można zobaczyć na terenie MOB w przyszłorocznym sezonie. Uroczyste wręczenie nagród laureatom obu konkursów w towarzystwie dzieci klas, z których pochodzą laureaci, odbędzie się w sali Multikina w Zabrzu, gdzie dodatkowo zostanie wyświetlony edukacyjny film przyrodniczy.

Organizatorami kampanii edukacyjnej „Nie śmiecimy - sprzątamy – zmieniamy” są: Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu, Urząd Miasta Zabrze oraz FCC Polska.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA