O czym marzą zabrzanie? Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 25 kwietnia 2024 12:19


Do 23 maja trwa nabór wniosków do najnowszej edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania będzie 7,5 mln zł

Do urzędu miejskiego wpłynęło już pierwszych osiem wniosków inwestycyjnych mieszkańców w ramach najnowszej XI edycji Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym razem do wydania będzie aż 7,5 miliona złotych – to rekord w historii tych inicjatyw społecznych! – Mieszkańcy wskazują, o czym marzą w swych dzielnicach, a władza miejska wprost z budżetu miasta te oczekiwania realizuje – mawiała często prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik podczas spotkań z mieszkańcami.


Kto jeszcze się zastanawia, jakby można pożytecznie unowocześnić lub upiększyć swą dzielnicę, ma czas na złożenie takiego wniosku jeszcze do 23 maja. A o tym, że te przedsięwzięcia zmieniają miasto, świadczą liczby. W ramach dotychczasowych dziesięciu odsłon ZBO, mieszkańcy złożyli ponad 950 wniosków, z których - w internetowym głosowaniu - wybrano do realizacji 215. Większość z nich już służy zabrzanom. Na ich realizację miasto przeznaczyło w latach 2015-2023 około 53 mln zł!W Zabrzu od wielu lat z powodzeniem realizowane są kolejne edycje budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zaś chętnie zgłaszają wiele ciekawych projektów, włączając się tym samym aktywnie w życie miasta. Obecnie wnioski można składać na trzy sposoby: drogą pocztową (Urząd Miejski - 41-800 Zabrze, ul. Powstańców Śląskich 5-7) lub osobiście (parter przy wejściu głównym do budynku UM). Można to też uczynić za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miejskiego w Zabrzu na platformie ePUAP. Urzędnicy zwracają jednak uwagę, by korzystać z nowych, aktualnych wzorów formularzy. Jeśli ktoś sięga na przykład po poprzednie wnioski, które nie zyskały wystarczającej popularności, proszony jest o przekopiowanie opisuj projektu i wklejenie do najnowszych formularzy. Tylko te będą brane pod uwagę.
Co jest najlepsze w budżecie obywatelskim? Różnorodność i fakt, że trafiają tu projekty, które spełniają potrzeby niemal wszystkich. Wybieg dla psów przy ul. Gdańskiej, kort tenisowy przy ul. Gagarina, skatepark oraz siłownia pod chmurką z flowparkiem na Zaborzu czy nowe boiska piłkarskie jak to, które w ubiegłych latach oddano w dzielnicy Skłodowskiej-Curie... A nawet w tym miesiącu uruchomiono nowoczesne boisko przy IV LO w Rokitnicy, które powstało na miejscu bardzo starego, asfaltowego placu do gry w piłkę. Podobnych projektów w mieście będzie znacznie więcej i wciąż „na biegu” są kolejne zadania. Prawdopodobnie już w czerwcu dzieci w wieku 3-12 lat będą mogły skorzystać ze specjalnego parku linowego w Parku Powstańców Śląskich przy ul. Czołgistów. Dla SP 20 organizowany jest właśnie zakup sprzętu komputerowego, zaś dla SSP 40 tworzona jest specjalna sala terapeutyczna.
Tym razem miasto przeznaczyło na zgłoszone i wybrane przez mieszkańców projekty aż 7,5 mln zł. Ta suma zostanie podzielona na dwadzieścia jeden puli dzielnicowych. Przy czym jedenaście dzielnic tzw. dużych dostanie po 400 tys. zł (50 tys. zł więcej niż przed rokiem), zaś dziesięć dzielnic małych otrzyma po 200 tys. zł (to wzrost o 25 tys. zł). Jest też osobna pula ogólnomiejska w wysokości 1,1 mln zł. - W tym wypadku zastrzegliśmy jednak w regulaminie, iż wartość jednego projektu dla całego miasta nie może przekraczać połowy tej sumy, czyli 550 tys. zł. Powstaną więc co najmniej dwie inwestycje w roku. Jeśli jednak zostaną one oszacowane na niższe kwoty, wtedy tych zadań zmieści się w tym budżecie więcej – tłumaczy Eugeniusz Mizerski, który z ramienia prezydent miasta czuwa nad realizacją całego ZBO. I przypomina jednocześnie, iż przy składaniu wniosku ogólnomiejskiego, konieczne jest dołączenie listy poparcia udzielonego przez 50 mieszkańców.
Jaki jest zaplanowany dalszy harmonogram działań w XI edycji budżetu obywatelskiego? Zakończenie wstępnej weryfikacji złożonych wniosków zaplanowano na 7 sierpnia, a ostateczną listę projektów skierowanych do głosowania poznamy dokładnie 28 sierpnia. Sama internetowa elekcja rozpocznie się 9 września i potrwa do 26 września. Ogłoszenie finalnych wyników i publikacja zwycięskich pomysłów inwestycyjnych nastąpi 10 października.
Z każdym miesiącem przybywa zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego projektów, a kolejne wchodzą w ostatnią fazę wykonania. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstają też m.in. place zabaw, parkingi, montowane są także lampy oświetleniowe wzdłuż chodników i alejek ogrodowych. Przedstawiciele gminy i władz miejskich zgodnie podkreślają, że to najlepiej wydane pieniądze. Spełniają bowiem wprost oczekiwania i potrzeby tych, którzy Zabrze tworzą. – To inicjatywa, dzięki której każdy mieszkaniec może mieć realny wpływ na to, jak będzie wyglądać nasze miasto – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Cieszy mnie, że dzięki niesłabnącemu zainteresowaniu budżetem obywatelskim, zabrzanie sami decydują, na co zostaną przeznaczone miliony złotych z miejskiego budżetu. Możemy dzisiaj nie tylko korzystać z nowych inwestycji i przedsięwzięć, ale też sami kreować, dostrzegać potrzeby i podpowiadać, które powinny być tymi najpilniejszymi. 

Na fotografii:  Przy Szkole Podstawowej nr 15 w Zabrzu (ul. Czołgistów 1), 19 kwietnia do użytku oddano uroczyście boisko wielofunkcyjne, które też powstało w ramach Zabrzańskiego Budżetu Obywatelskiego. Inwestycja kosztująca miasto blisko 350 tys. złotych obejmowała m.in.: wykonanie nawierzchni wielofunkcyjnej, zakup i instalację zestawów do siatkówki i koszykówki; utwardzono też teren w rejonie stref wejściowych, przebudowano istniejącą kanalizację deszczową położono ścieżkę z kostki betonowej. Jednocześnie zrekultywowano okoliczną nawierzchnię trawiastą i nasadzono zieleń izolacyjną oraz dekoracyjną. Na podstawie odrębnej umowy, ten sam wykonawca – firma PPHU CHEC Kazimierz Chęć – dostarczył i zamontował ogrodzenie-piłkochwyty. Warto dodać, że oprócz uroczystego oddania do użytku nowego wielofunkcyjnego boiska, tego dnia w placówce otwarto również Klasę pod chmurką.

     materiał sponsorowany
 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA