KORONAWIRUS

koronawirus
Jeden z sześćdziesięciu - rozmowa z Maciejem Klimaszewskim, kierownikiem III referatu dzielnicowych Straży Miejskiej Email
Wpisany przez Elżbieta Skwarczyńska-Adryańska napisz do autora    sobota, 13 września 2014 15:36

klimaszewskiTRZY NA CZY. MACIEJ KLIMASZEWSKI (30 lat) – Kierownik referatu III dzielnicowych, mgr socjologii. W straży miejskiej w Zabrzu pracuje od siedmiu lat. Kawaler. Interesują go sztuki walki. Czynnie uprawia boks tajski i przyznaje, że zdarzało mu się użyć nabyte umiejętności w pracy zawodowej.

- Czy trudno zostać strażnikiem miejskim?

 

- Niełatwo, ale bynajmniej nie z uwagi na wymagania, tylko na zainteresowanie służbą w naszej jednostce. Podczas ostatniego naboru na 6 wakatów zgłosiło się ponad stu chętnych! A podstawowe wymagania to: ukończone 21 lat, wykształcenie co najmniej średnie, nieposzlakowana opinia (oczywiście niekaralność), uregulowany stosunek do służby wojskowej i pomyślny wynik testów sprawnościowych. Ponieważ ustawa nie określa rodzaju tych testów, wzorujemy się tu na policji. Jednak moim zdaniem można je zaliczyć bez specjalnego przygotowania i forsownych treningów.

- Czy praca strażnika miejskiego zmieniła się na przestrzeni minionych lat?

- Początkowo mieliśmy o wiele mniej zgłoszeń od mieszkańców. Jednak z każdym rokiem ich przybywa (obecnie liczba ta przekracza 35 tysięcy rocznie!). I choć zwiększyła się liczebność naszej jednostki z 12 strażników na początku, do blisko 60-ciu, to ilość interwencji przypadających na każdego z nas także wzrosła. Ale to cieszy, bo uważamy to za miernik społecznego zaufania. Ludzie przekonali się, że mogą liczyć na naszą pomoc. Świadczą o tym podziękowania, zarówno telefoniczne, jak pisemne. Oczywiście są i niezadowoleni, ale to zazwyczaj osoby przez nas ukarane. Dziś dużą pomocą jest dla nas zespół monitoringu miejskiego, który zwłaszcza wieczorem, gdy liczba patroli jest mniejsza, sygnalizuje nam niepokojące wydarzenia. Od początku leży nam na sercu bezpieczeństwo zabrzan. Przez wiele lat organizowaliśmy cieszące się dużym powodzeniem bezpłatne kursy samoobrony dla pań. Obecnie do stałego naszego programu weszły zajęcia przygotowujące najmłodszych uczniów do bezpiecznego poruszania się po mieście.

- Czy zdarzają się w pracy strażników, zgłoszenia dziwne, czy nietypowe?

PEŁNA TREŚĆ ROZMOWY W GŁOSie nr 35 / 2014

 
Zobacz także

» Przywróćmy Zabrze mieszkańcom. Rozmowa z radnym MIROSŁAWEM DYNAKIEM, jednym z zabrzańskich liderów ugrupowania marszałka Kornela Morawieckiego – „Wolni i Solidarni”

OGŁOSZENIE. - Dla wielu obserwatorów życia publicznego Zabrza wielkim zaskoczeniem, ale i rozczarowaniem był fakt, iż tutejsze struktury Kukiz’15 dosłownie w ostatniej chwili nie wystawiły pana jako swego kandydata do wyborów...

» Szpitalne specjały – rozmowa z Joanną Jurkiewicz, dietetyk w zabrzańskim szpitalu

TRZY NA CZY. JOANNA JURKIEWICZ (31 lat) – dietetyk w Szpitalu Miejskim przy ul. Zamkowej w Zabrzu. Urodzona w Zabrzu, absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uwielbia turystykę górską i...

» Kolorowa czerń – rozmowa z Romanem Starakiem

TRZY NA CZY. ROMAN STARAK (86 lat) – pochodzi z Tarnopola, ale całe powojenne życie związał z Zabrzem i kilkoma śląskimi uczelniami, na których wykładał sztuki plastyczne. Uprawia przede wszystkim grafikę, ale także rysunek i malarstwo....

» Na tubie każdy umie? - rozmowa z Jakubem Urbańczykiem, znakomitym tubistą

TRZY NA CZY. JAKUB URBAŃCZYK (34 lata) - pochodzi z Bytomia, ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach oraz liczne zagraniczne kursy, był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Od roku 2002 roku jest tubistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej...

» Blog jak życie - rozmowa z Justyną Mazur, laureatką konkursu Blog Roku

TRZY NA CZY. JUSTYNA MAZUR (29 lat) – autorka bloga Krótki poradnik jak ogarnąć życie (www.krotkiporadnik.pl), który w tegorocznym konkursie Blog Roku wygrał kategorię Życie i społeczeństwo. Od urodzenia związana z Zabrzem, teraz...
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA