Poderżnął psu gardło! Za okrutne traktowanie zwierząt w Zabrzu idzie się do więzienia! Email
Wpisany przez Paweł Franzke napisz do autora    sobota, 15 grudnia 2012 19:01

Zabrzańskie organy ścigania oraz sędziowie coraz bardziej zdecydowanie traktują osoby, które znęcają się nad zwierzętami, maltretują je lub wręcz zabijają w okrutny sposób. A takich zabrzan niestety nie brakuje. Ci, którzy za nic mają życie i cierpienie żywych istot powinni się liczyć z surowym wymiarem kary. W ostatnich miesiącach nasze lokalne sądy orzekały wobec nich nie tylko wyroki więzienia w zawieszeniu i zakaz posiadania jakiegokolwiek zwierzęcia, ale w jednym z przypadków ostatnich lat posłały zwyrodnialca wprost do więzienia! To pierwszy taki wyrok w Zabrzu.

– Faktycznie, w tych najbardziej drastycznych przypadkach kierujemy zawiadomienia do policji i prokuratury. I muszę przyznać, że żadna sprawa nie została umorzona z powodu niskiej społecznej szkodliwości czynu, co zdarza się niestety w innych częściach kraju. Cieszy nas, że prokuratorzy i sędziowie nie pozostają obojętni na krzywdy wyrządzane czworonogom – mówi Danuta Mikusz–Oslislo, prezes zabrzańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. 

Wolontariuszy i inspektorów TOZ-u, skupionych wokół tutejszego schroniska dla bezdomnych zwierząt, najbardziej podbudowała decyzja Sądu Rejonowego w Zabrzu, który 25-letniego Krzysztofa N. posłał do więzienia na cały rok i nakazał zapłacić na rzecz schroniska 2 tys. złotych. Mężczyzna ten w odstępie zaledwie kilku miesięcy najpierw poderżnął gardło (!) psu swemu znajomego, a potem innego czworonoga swego kolegi wyrzucił przez okno z trzeciego piętra. O ile pierwsze zwierzę zdołano odratować, to drugie zdechło wkrótce po upadku.

Ślady krwi
To był jeden z czerwcowych dni. 35-letnia mieszkanka Biskupic zgłosiła policji, że jej znajomy, zaatakował nożem jej 9-letnią sukę! Policjanci pojechali pod wskazany adres przy ul. Mrozka, gdzie w mieszkaniu Krzysztofa N. stwierdzono ślady krwi i zakrwawione ostrze noża. Mężczyzna do niczego się nie przyznawał, ale nie potrafił wyjaśnić skąd krew. Stwierdził, że „wchodząc do mieszkania pies został uderzony drzwiami”.

Opis w dokumentacji weterynaryjnej nie pozostawiał jednak wątpliwości, jak brutalnie potraktowano psa ostrym narzędziem: „Rana jest bardzo głęboka i perforująca, piesek musi codziennie przyjeżdżać na antybiotyk i płukanie, bo inaczej będzie bardzo źle” – to opinia weterynarz Anna Barecka-Malik z kliniki weterynaryjnej przy ul. Kochanowskiego.

Dlatego też policja wszczęła postępowanie przeciwko oprawcy. Przesłuchano między innymi Mariusza R. – konkubenta właścicielki psa. Ten w szczegółach opisał całą sytuację. Opowiadał, że pił spokojnie piwo z Krzysztofem N, gdy ten w pewnej chwili wstał i zawołał psa do kuchni. - Zwierzę pobiegło tam. Po chwili usłyszałem dobiegające z kuchni piski i pies wrócił do pokoju zakrwawiony – opowiadał świadek. 

- Tak, dźgnąłem tego psa nożem. Nie wiem, dlaczego to zrobiłem. Myślę, że byłem bardzo pijany i coś mi odbiło – przyznał w końcu oprawca w rozmowie z policjantami.

Wyrzucił zwierzę przez okno
Jeszcze ta sprawa nie została proceduralnie zakończona, a w ostatni dzień sierpnia policjanci odebrali kolejne wezwanie na to samo osiedle starych familoków. Jeden z mieszkańców opowiedział mundurowym, iż był świadkiem, jak ten sam Krzysztof N. przez okno swego mieszkania na III piętrze wyrzucił psa. Świadek zabrał zwierzę do siebie do domu, chcąc mu pomóc, ale ostatecznie nie przeżyło.

Krzysztof N. natychmiast został zatrzymany i przewieziony do komisariatu, gdzie podczas badania na alkomacie wydmuchał prawie 1,8 promila alkoholu. Zeznający do protokołu świadek zrelacjonował, że N. w pewnym momencie po prostu otworzył okno, wystawił psa na zewnątrz trzymając go za nogi i… puścił w dół. Zwierzę uderzyło o ziemię z impetem i już się nigdy nie podniosło. 

Jak się okazało, podejrzany tego wieczoru także biesiadował przy suto zakrapianym stole, choć tym razem z innym już kolegą, który też przyszedł do niego z psem. Wypili razem dwie duże butelki wódki. Dopytywany przez policję nie potrafił racjonalnie wyjaśnić, dlaczego wyrzucił zwierzę przez okno.

Oskarżony - skazany
Takiej sadystycznej wręcz postawy śledczy nie mogli tolerować. Trzy tygodnie później asesor Maciej Świędrych z Prokuratury Rejonowej w Zabrzu skierował do sądu akt oskarżenia, zawierający dwa zarzuty z art. 35, ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt. Zarzucono Krzysztofowi N., iż „znęcał się nad psem poprzez ugodzenie go nożem” oraz „dokonał zabicia psa poprzez wyrzucenie go z okna swego mieszkania na 3 piętrze”.

Sprawa sądowa długo jednak nie mogła ruszyć z miejsca, gdyż oskarżony nie stawiał się na rozprawy. Impas przełamano dopiero wówczas, gdy sędzia Magdalena Sikorska dwukrotnie wysłała po mężczyznę policję z nakazem zatrzymania i doprowadzenia do sądu. 

Niemal dokładnie rok od zabicia drugiego z psów został ogłoszony wyrok. Sędzia Sikorska dwukrotnie uznała mężczyznę za winnego i wymierzyła mu łączną karę roku bezwzględnego więzienia. Został też zobowiązany do zapłacenia 2 tys. zł nawiązki na rzecz schroniska Psitulmnie w Zabrzu.

To pierwszy w historii Zabrza tak surowy wyrok, posyłający człowieka do więzienia za okrutne traktowanie zwierzęcia domowego. „Oskarżony jest sprawcą niepoprawnym. W przeszłości był wielokrotnie karany w tym za przestępstwa z użyciem przemocy. Jak ocenili biegli psychiatrzy, cechuje go silna i utrwalona postawa nieodpowiedzialności i lekceważenia norm społecznych, niski próg wyzwalania agresji i zachowań gwałtowanych. Ponadto biegli stwierdzili u niego niezdolność do przeżywania poczucia winy i uczenia się z doświadczanych kar” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. – „Orzeczona kara ma w zamiarze sądu charakter izolacyjny albowiem brak jest podstaw do stwierdzenia, że oskarżonego uda się resocjalizować. Należy przed jego zachowaniem chronić społeczeństwo.”

Skazany odwołał się jeszcze od tej decyzji, ale Sąd Okręgowy w Gliwicach pod przewodnictwem znanej w Zabrzu sędzi Agaty Gawron-Sambury (orzekała m.in. w sprawie afery gruntowej) w pełni podtrzymał wcześniejsze orzeczenie, uznając apelację za „oczywiście bezzasadną”.

- Przyjęliśmy ten wyrok naprawdę z satysfakcją. Niech się boją ci, którzy maltretują albo rażąco zaniedbują zwierzęta – podsumowuje prezes Mikusz-Oslislo.

PRZEMYSŁAW JARASZ

Adoptuj czworonoga
Zabrzańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt Psitulmnie pęka w szwach, gdyż coraz więcej zabrzan pozbywa się swoich pupilów. Placówka wykazuje co prawda wysoki poziom udanych adopcji, ale wciąż dramatycznie brakuje miejsca dla kolejnych podopiecznych.
Dlatego już w sobotę (1 grudnia), wolontariusze schroniska przeprowadzą w śródmieściu Zabrza akcję proadopcyjną pod hasłem Kiedy zima ci doskwiera, weź z Psitula przyjaciela.
- Tego dnia psitulowe psiaki wyruszą na podbój centrum miasta! Ponieważ wiele osób nie może przyjść do schroniska, grupka wolontariuszy ubrana w odblaskowe kamizelki będzie przechadzała się z psami w okolicach placu Wolności, placu Teatralnego oraz wzdłuż ulicy Wolności.
Wolontariusze będą udzielać informacji na temat schroniska, adopcji i zwierzaków – mówi Aniela Orzołek, kierownik schroniska, zapraszając do przygarnięcia psa lub kota. (pej)

 
Zobacz także

» Rowerzysta zapłacił słony mandat

POLICJA.   Uwagę policjantów z drogówki zwrócił jadący wieczorem rowerem ulicą Sikorskiego mężczyzna. Mundurowi podejrzewali, że jest pod wpływem alkoholu. Został zatrzymany i zbadany alkomatem. Okazało się, że w wydychanym...

» Jechał zygzakiem? Był kompletnie pijany i bez prawa jazdy!

ZATRZYMANIA.  Policjanci otrzymali zgłoszenie, że po ulicy Jordana porusza się renault, którego kierowca może być nietrzeźwy. Dzielnicowi z Komisariatu V szybko namierzyli i zatrzymali mężczyznę. Okazało się, że 41-letni mieszkaniec...

» Na gazowej bombie, Hiszpan zginął jadąc pod prąd, wiceprezydent chce być prezydentem, szczury zaatakowały centrum, Lubański w przedszkolu i teatrze. Nowy Głos już do czytania!

TYGODNIK LOKALNY. Odkręcił butlę i czekał... Wcześniej mówił sąsiadom, że wysadzi cały dom w powietrze. Strażacy weszli do jego mieszkania w ostatniej chwili  i ewakuowali lokatorów. Dramat wisiał dosłownie w powietrzu. Szczegóły...

» Pieć lat za znęcanie sie nad partnerką

POLICJA. Najbliższe trzy miesiące, 33-latek zatrzymany przez policjantów spędzi w areszcie śledczym. Decyzję o tymczasowym aresztowaniu  wydał sąd. Mężczyzna znęcał się psychicznie i fizycznie nad partnerką. Teraz grozi mu kara do 5...

» Pieniądze stracone...

OSZUSTWO. Kolejny raz doszło w Zabrzu do kradzieży na fałszywego urzędnika. Kobieta podająca się za policjantkę zadzwoniła do 85-letniego zabrzanina na stacjonarny numer telefonu. W trakcie rozmowy przekonała go, że jego syn spowodował...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA