Smog na horyzoncie Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 22 października 2020 18:00

Mamy już za sobą pierwsze tej jesieni chłodne dni, więc sezon grzewczy możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty. Musimy się też w związku z tym przygotować na drastyczny spadek jakości powietrza w mieście, bowiem mimo prowadzonej już od kilku lat walki z niską emisją, ta wciąż zatruwa nam życie. Smog z pewnością do nas wróci, choć być może będzie nam mniej doskwierał, skoro teraz i tak wszyscy na zewnątrz musimy nosić maseczki... i tak jednak przed każdym wyjściem z domu warto będzie zapoznać się ze wskazaniami wszelkiego rodzaju urządzeń monitoringu powietrza, których odczyty są dostępne w internecie. 

Przypomnijmy, iż ostrzeżenia o ewentualnej złej jakości powietrza możemy odbierać przede wszystkim ze stacji państwowego monitoringu powietrza przy ul. Curie-Skłodowskiej 34, zawiadowanej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (powietrze.katowice.wios.gov.pl). Jej aparat bada metodą automatyczną stężenie tlenku węgla (CO), tlenku azotu (NO), dwutlenku azotu (NO2), tlenków azotu (NOX), ozonu (03), pyłu zawieszonego (PM10) i dwutlenku siarki (SO2), a metodą manualną benzo(a)pirenu w PM10 (BAP_PM10) oraz pyłu zawieszonego (PM10). Ponadto w Zabrzu działają jeszcze dwa czujniki smogu spod znaku airly.eu - przy ulicy Jana III Sobieskiego, a także ul. Wolności 265-267. Ten rodzaj miernika ma możliwość oceny zawartości w miejskiej atmosferze pyłów PM10, a także PM2,5 i nawet PM1, a przy odczycie automatycznie generuje komunikat, mający nas np. zniechęcić (ostrzec) przed wychodzeniem z domu albo wręcz odwrotnie, zachęcić do korzystania z korzystnych warunków. Na początku tego tygodnia wszystkie wspomniane urządzenia potwierdzały, że mamy w Zabrzu świetne powietrze, ale wczoraj (21 października) sytuacja zaczęła się pogarszać i np. przy Sobieskiego zanotowano wysoki stan pyłów PM2,5 (124 procent normy) i graniczne stężenie PM 10 (98%).


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 43 z 22 października 2020 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA