POGODA

Weather data OK
Zabrze
14 °C
Weather details

natura

ON-LINE

kamera www

CINEMA CITY

Reklama
REKLAMA

Rozkłady jazdy


Tramwaje:
1, 3, 4, 5, 18

Autobusy:
6, 7, 14, 23, 32, 47, 81, 83, 86, 89, 111, 156, 198, 199, 234, 250, 270, 280, 286, 617, 659, 720, 840, 870, 932, S-15

 

AKCJA

 

plakat-trawy

Nasi partnerzy

Logo-ZBM-TBS

gornik zabrze herb du
GUIDO-NOWE

MOK

MGW-NOWE

 

perspektywa

ONLINE

Naszą witrynę przegląda teraz 174 gości 

GZ24.pl RSS

feed-image Feed Entries
Aktualności
Pomyśl o mediacji - prawnie usankcjonowanym sposobie rozwiązywania sporów sądowych Email
Wydarzenia Wpisany przez Przemysław Jarasz
środa, 16 października 2019 12:55

PRAWO NA CO DZIEŃ. Do piątku (18 października) obchodzony jest w całym kraju Międzynarodowy Tydzień Mediacji, którego celem jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat pozasądowej metody rozwiązywania sporu - mediacji. Warto więc przy tej okazji przypomnieć, że przy Izbie Adwokackiej w Katowicach działa od kilku lat Centrum Mediacyjne, zaś mediacja jako taka jest stosowana także w sądach rejonowych Zabrza czy Rudy Śląskiej.

Od kilku lat mediacja jako metoda rozwiązywania sporu jest szeroko promowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wprowadzono wręcz do porządku prawnego przepisy, które mają charakter obligatoryjny promujący mediacje. Ta alternatywna metoda rozwiązywania sporu może więc stanowić lekarstwo na przepełnienie sądów.

- Członkami Centrum Mediacji są adwokaci, którzy posiadają stosowne doświadczenie zawodowe oraz umiejętności. Sama zaś mediacja jest prowadzona w sposób profesjonalny przez osoby, które posiadają wiedzę prawniczą. Adwokaci – mediatorzy prowadzą mediacje zarówno na podstawie umowy, jak również na podstawie skierowań sądów powszechnych – wyjaśnia adwokat Paulina Rzeszut. - Zawód mediatora wykonują również adwokaci, którzy ukończyli specjalistyczne szkolenie zgodne ze standardami zawodowymi mediatorów.

Więcej…
 
Fortum dla Śląskich Dzieci – finał kolejnej edycji przedsięwzięcia Email
Wydarzenia Wpisany przez Przemysław Jarasz
wtorek, 15 października 2019 20:05

INICJATYWY. 40 dzieci z Zabrza i Bytomia otrzymało dziś stypendia w ramach programu Fortum dla Śląskich Dzieci. Celem akcji, realizowanej wspólnie z Fundacją Pomocy Dzieciom Ulica, jest wspieranie młodych mieszkańców dwóch miast znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, w rozwijaniu ich pasji i talentów. To już VIII edycja tego projektu.

W tym roku w pierwszym etapie programu udział wzięło 150 uczniów lokalnych szkół. Dzieci miały możliwość uczestnictwa w zajęciach i warsztatach poświęconych rozwijaniu ich zainteresowań. W drugim etapie Fortum dla Śląskich Dzieci 40 z nich zostało dodatkowo nagrodzonych stypendiami dającymi możliwość dalszego rozwijania talentów i uczestnictwa w zajęciach motywacyjnych. Połowa z nich pochodzi z Zabrza, a połowa z Bytomia.

- Wierzę w to, że udział w realizowanym przez nas programie nie tylko pozwoli poszerzyć horyzonty i rozwijać pasje dzieci, ale również pomoże uwierzyć im we własne możliwości. Chcemy dać im motywację do dalszego rozwoju i umożliwić lepszy start w dorosłe życie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Więcej…
 
Uwięził pracowników MOPRu i rzucił się na nich z nogą od stołu. Trafił za kraty aresztu Email
Zagrożenia Wpisany przez Przemysław Jarasz
wtorek, 15 października 2019 19:52

DZIAŁANIA POLICJI. 58-letni mężczyzna, który znieważył, groził, zamknął w swoim mieszkaniu i zaatakował pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu, został zatrzymany przez policję i decyzją zabrzańskiego sądu tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Choć zabrzanin nie przyznaje się do zarzucanych czynów, to grozi mu jednak teraz kara do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w piątek w godzinach porannych, kiedy to w jednym z mieszkań w centrum miasta dwie pracowniczki MOPR próbowały przeprowadzić wywiad środowiskowy. Lokatorem mieszkania był 58-letni zabrzanin, który od pewnego czasu korzystał z pomocy socjalnej.

- Niestety, podczas wizyty mężczyzna stał się agresywny, zamknął drzwi swojego mieszkania, uniemożliwiając wyjście pracownikom. Następnie zaczął kierować pod ich adresem groźby pozbawienia życia i zdrowia, a nawet zaatakował je nogą od stołu. W wyniku zadawanych przez niego ciosów jedna z pracowniczek doznała niegroźnych obrażeń ciała – informuje Sebastian Bijok z komendy policji w Zabrzu.

Więcej…
 
To już pewne: radny Tomasz Olichwer został wybrany posłem do Sejmu RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Zabrze ma więc znów parlamentarzystę! Email
Wydarzenia Wpisany przez Przemysław Jarasz
poniedziałek, 14 października 2019 21:48

WYBORY. Przez 17 lat był mistrzem składania „olichwerków” – czyli autorskich, dociekliwych interpelacji radnego rady miejskiej w obronie mieszkańców. Tymczasem jak się dziś okazało i potwierdziła to już Państwowa Komisja Wyborcza – najpopularniejszy zabrzański radny miejski Tomasz Olichwer został wybrany na posła z ramienia komitetu Koalicji Obywatelskiej. Zagłosowało na niego 7837 osób, w zdecydowanej większość zabrzanie. Tym samym po wielu latach przerwy Zabrze znów doczekało się posła po tym, gdy Borys Budka wyprowadził się do Gliwic i rozpoczął wielką karierę polityczną w Warszawie. Olichwer będzie także pierwszym posłem w historii zabrzańskiej Rokitnicy, skąd pochodzi i gdzie mieszka.

Tomasz Olichwer ma 55 lat, z wykształcenia jest filologiem. Od 2004 roku kieruje najstarszym i kultowym wręcz kinem Roma. Od 2002 roku nieprzerwanie jest radnym w Radzie Miasta w Zabrzu. „Olichwerki” jednak mają szansę zostać zachowane, gdyż po odejściu pana Tomasza do Sejmu, w Radzie Miasta pozostanie nadal jego małżonka – Mariola Olichwer.

 
Zabójstwo w centrum miasta? Email
Zagrożenia Wpisany przez Jakub Lazar
niedziela, 13 października 2019 21:43

ŚMIERTELNE POBICIE. Według niepotwierdzonych informacji  zmarł mężczyzna pobity w piątek wieczorem w jednym z lokali gastronomicznych przy ulicy Wolności w centrum miasta. Policja wszczęła śledztwo i zatrzymała już podobno jedną osobę w tej sprawie. Ze wstępnych ustaleń wynika ,że doszło do bójki pomiędzy trzema mężczyznami.

Więcej…
 
Polcja poszukuje wandali. Ma ich zdjęcia. Email
Zagrożenia Wpisany przez Jakub Lazar
niedziela, 13 października 2019 15:07

ZNISZCZENIE MIENIA. Policja publikuje wizerunki dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani są o uszkodzenie szlabanu. Do zdarzenia doszło 2 września 2019 roku przy ulicy Reymonta 7a. Jeżeli rozpoznajesz mężczyzn, skontaktuj się z zabrzańską policją pod nr tel. 32 370 35 10, 32 370 35 11, 3237035 21 lub najbliższa jednostką Policji – 997.

Więcej…
 
Wyróżnione nie tylko miasto Email
Wydarzenia Wpisany przez Jakub Lazar
sobota, 12 października 2019 11:24

NAGRODY. Zabrze zdobyło I miejsce i tytuł „Gminy przyjaznej rodzinie 2019” za inicjatywę pt. „Z inkluzją na Ty - środowiskowy model wsparcia dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin”. Konkurs organizował  Zarząd Województwa Śląskiego. Laureatką konkursu „ Przyjaciel rodziny 2019” została Helena Budzanowska - przewodnicząca zabrzańskiej Powiatowej Społecznej Rada ds. Osób Niepełnosprawnych.

Więcej…
 
Aż czterech kierowców "po spożyciu" jednego poranka Email
Zagrożenia Wpisany przez Jakub Lazar
sobota, 12 października 2019 11:17

POLICJA. Wczorajszego poranka policjanci zatrzymali czterech kierujących po użyciu alkoholu. Na ulicy Makoszowskiej zatrzymano 65-letniego mieszkańca Zabrza, który mając w organizmie 0,24 promila alkoholu, kierował motorowerem marki Romet, oraz 55-letniego mężczyznę, który będąc w stanie po użyciu alkoholu (wynik badania 0,5 promila), kierował samochodem marki volkswagen. Więcej…

 
Aby w drodze do szkoły było bezpiecznie Email
Wydarzenia Wpisany przez Jakub Lazar
sobota, 12 października 2019 11:06

AKCJA. Miasto Zabrze zaprasza młodzież szkolną na spotkanie instruktażowe dotyczące zasad bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest tak ważne w trakcie roku szkolnego, gdy dzieci i młodzież przemieszczają się na trasie „dom-szkoła, szkoła-dom”, a także gdy docierają na zajęcia pozalekcyjne. Akcja „Energia do nauki” odbędzie się 15 października, w godz. 9 na promenadzie Areny Zabrze. Będzie można zobaczyć radiowóz Policji i Straży Miejskiej, a także wóz strażacki. Będą pokazy sprzętu ratowniczego, pierwszej pomocy i znakowanie rowerów.

Więcej…

 
W niedzielę wybieramy nowych posłów i senatora. O nasze głosy walczy 110 kandydatów, w tym zabrzanie Email
Wydarzenia Wpisany przez Jakub Lazar
piątek, 11 października 2019 10:44

GŁOSOWANIE. Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne do sejmu i senatu. W okręgu wyborczym nr 29 (do którego należy Zabrze) zarejestrowano sześć list kandydatów na posłów do Sejmu, na których znalazło się 108 kandydatów. W niedzielę wybierzemy też senatora spośród zaledwie dwóch startujących osób. Na potrzeby elekcji na terenie Zabrza utworzono 90 obwodowych komisji wyborczych. Lokale wyborcze czynne będą w godz. 7-21.

Więcej…
 
Na Festiwalu Dramaturgii Współczesnej zobaczymy kilkanaście najlepszych polskich (i nie tylko) spektakli ubiegłego roku Email
Kultura Wpisany przez Jakub Lazar
piątek, 11 października 2019 10:22

TEATR.  Dziewięć dni uczty czeka od soboty teatromanów. 12 października o godz. 17 na deskach Teatru Nowego w Zabrzu, spektaklem Gdy przyjdzie sen (na zdjęciu) w wykonaniu Teatru Ludowego z Krakowa, rusza XIX Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona. I już to pierwsze przedstawienie będzie jak lustro, bo to tragikomedia ludzkich zachowań, kryminał i tragedia w jednym, historia zrodzona w wiejskiej wspólnocie z pragnienia innego intensywnego życia, miłości, luksusu…

Więcej…
 
Koncert w mikulczyckim kościele Email
Kultura Wpisany przez Jakub Lazar
piątek, 11 października 2019 09:38

MUZYKA. Koncert Muzyki Sakralnej w wykonaniu Filharmonii Zabrzańskiej odbędzie się w sobotę, 12 października, o godz. 16 w  kościele pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Mikulczycach. Impreza odbywa się z okazji 41 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Papieża (16 października 1978r.). W programie muzyka sakralna i filmowa Bacha, Schuberta, Donizettiego, Bizeta, Francka, Jenkinsa, Bernsteina i Morricone.

Więcej…
 
Reklama
REKLAMA
 

W GŁOSie

Idź, zobacz, posłuchaj

Futro i pończochy

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do końca 2019 roku


 
Wirtualne zwiedzanie

Zobacz historię Głosu

Więcej …
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA

KOMUNIKAT

Ważne: nasz portal wykorzystuje pliki cookies!

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii głównie w celach statystycznych, ale również reklamowych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badające ruch w internecie oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu - tzw. przeglądarce - można zmienić ustawienia dotyczące cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Jeśli nie zgadzasz się na wykorzystanie tej technologii, dowiedz się TUTAJ jak ją wyłączyć.

Redakcja

Zabrzańska Spółdzielnia Pracy Dziennikarzy
Redakcja i Wydawnictwo
ul. Brysza 8, 41-800 Zabrze
Redaktor naczelny: Jakub Lazar
Reklama: [email protected]
Portal