Śląską Galę Nagrody Europa Nostra uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, akrobaci Ocelota oraz Marcin Wyrostek Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    poniedziałek, 25 listopada 2019 22:44

ARTYSTYCZNIE. W zabrzańskiej hali Pogoń odbyła się w ub. sobotę Śląska Gala Nagrody Europa Nostra, którą w październiku br. otrzymała w Paryżu Sztolnia Królowa Luiza. Była to okazja do podziękowania wszystkim tym, którzy zaangażowali się w rewitalizację tego wyjątkowego obiektu w ostatnich latach. Swoją obecnością wydarzenie uświetnili znamienici goście, w tym m.in. przedstawiciel fundacji Europa Nostra - Gabriel Ruiz Cabrero, zastępca dyrektora przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce - Witold Naturski i prezes Instytutu Regionów Europy - prof. Franz Schausberger. Nie zabrakło także parlamentarzystów i samorządowców, w tym prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, dyrektora Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Mariana Zembali, senator RP Marii Pańczyk-Pozdziej, posła Tomasza Olichwera i dyrektora Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu Bartłomieja Szewczyka i in. Galę okrasiły występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, grupy akrobacji artystycznej Ocelot oraz akordeonisty Marcina Wyrostka.

 

Przypomnijmy, wycięzcy nominowani do nagrody Europa Nostra, najwyższego europejskiego wyróżnienia w obszarze dziedzictwa kulturowego, zostali uhonorowani 29 października w trakcie Grande Soirée du Patrimoine Européen (Wielkiego Wieczoru Dziedzictwa Europejskiego). Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazł się jeden, wyjątkowy obiekt z Polski – Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. Co więcej Sztolnia jest w tym roku jedynym obiektem z obszaru dziedzictwa przemysłowego w Europie i jednym z trzech w Polsce, które dostąpiły tego zaszczytu w całej historii nagród. Tym samym Sztolnia znalazła się w gronie tak znanych miejsc jak: Trafalgar Square, Royal Albert Hall z Londynu czy Narodowe Obserwatorium w Atenach.

Sztolnia Królowa Luiza (będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu) to największy kompleks turystyczny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To wyjątkowy zespół zabytków, obrazujący rozwój technik górniczych i przemysłu wydobywczego, powiązania z innymi gałęziami przemysłu i jego wpływ na kształtowanie się regionu. To doskonała ilustracja i reprezentatywny przykład zmian, jakie zachodziły w europejskim przemyśle na przestrzeni ostatnich 200 lat.

Najcenniejszymi elementami kompleksu oraz tym, co go wyróżnia w skali całej Europy, są podziemne wyrobiska – dawnej Kopalni Królowa Luiza i towarzyszącej jej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej o łącznej długości przekraczającej 5 km. Nigdzie indziej nie udało się zrewitalizować, zakonserwować i adaptować dla odwiedzających tak wyjątkowych przestrzeni, przebiegających pod centrum niemal 170-tysięcznego miasta.

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 roku. Przedsięwzięcie rewitalizacji Sztolni okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, a wraz z nim Miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

 
 

FACEBOOK

SZYBKA POŻYCZKA

Z KOMORNIKIEM
32/260-00-33,

516-516-611,
Pośrednik CDF S.C.

firmy MATPOL

FINANSE Sp. z o.o 


 

Na sprzedaż

lokal usługowy położony

przy ul. Wolności 270 w Zabrzu.

Lokal o powierzchni 89,5 mkw

wraz z piwnicą

o powierzchni 59 mkw,

idealny pod działalność handlową,

biurową lub usługową.

Cena: 520.000 zł.

Tel. 696-939-580.


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA