Buki lasotwórcze. Ruszyła akcja "100 drzew na 100-lecie miasta" Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 12 maja 2022 12:18

W STRONĘ NATURY. Tuż przed majówką w zabrzańskim Parku im. Witolda Pileckiego przy ul. 3 Maja zainaugurowano sadzenie 100 drzew na 100-lecie miasta. Kilkadziesiąt buków symbolicznie posadziła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wraz ze swymi zastępcami, radnymi, a także licealną młodzieżą. To kolejna z wielu akcji zabrzańskiego samorządu, których celem jest ubogacanie miejskiej przyrody i dbałość o środowisko naturalne.

 

W ostatni piątek kwietnia za łopaty i szpadle chwycili m.in. wiceprezydenci Katarzyna Dzióba i Borys Borówka. Z kolei wśród radnych dostrzec można było m.in. Urszulę Potykę (szefową komisji ekologii), Joachima Wienchora, Krystiana Jonecko i Przemysława Juroszka. – Zabrze jest pięknym miastem. Jesteśmy dumni z naszych lasów, parków i ogrodu botanicznego. Po dwóch wiekach intensywnego działania przemysłu, dzisiejsze Zabrze stało się miejscem bardziej zielonym, przyjaźniejszym dla mieszkańców. Chcemy to piękno pomnażać – komentowała prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Już od przedszkola, ale i w szkołach, młodym zabrzanom przy okazji licznych projektów ekologicznych i przyrodniczych przekazuje się wiedzę, iż to właśnie drzewa zapewniają nam tlen do oddychania, oczyszczają brudne powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na nasze samopoczucie. A przy tym są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt, w tym przede wszystkim ptaków.

Dobór gatunku sadzonek, które zostały wkopane w zabrzańskim parku nie jest przypadkowy. – Buk jest jednym z głównych gatunków lasotwórczych w Polsce. Pozytywnie wpływa na glebę, dobrze filtruje powietrze. Jeden hektar takiego drzewostanu potrafi usunąć do 50 ton pyłu rocznie. Dlatego w tym roku planujemy zasadzić ponad 20 tysięcy nowych drzew w zabrzańskich lasach komunalnych – informował podczas spotkania leśnik Piotr Malcher.

Zainaugurowana przez władze miasta akcja cały czas trwa. Na przykład w ubiegłym tygodniu w tym samym parku pojawili się w uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Samochodowych i kontynuowali sadzenie buków w przygotowanej przez lasy komunalne części parku. – Za rok będziemy mogli tu przyjść i powiedzieć, że te drzewa zasadziliśmy właśnie my – mówili z satysfakcją.

W Zabrzu mamy ponad 160 hektarów lasów komunalnych oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 hektarów. W naszym mieście funkcjonuje także założony w 1938 Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 hektara zgromadzono ponad 5 tys. drzew i krzewów. Z kolei w ramach działań proekologicznych miasto pozyskało tylko w minionym roku 5 mln zł na rewitalizację terenów zielonych, tj. Parku Miejskiego (do niedawna im. Poległych Bohaterów) oraz budowę placu wodnego na osiedlu Janek. W planach jest także modernizacja szklarni oraz budowa zaplecza edukacyjnego we wspomnianym ogrodzie botanicznym.

***

Park Pileckiego to kompleks lasu komunalnego o powierzchni 50,40 ha, obejmujący także stawy śródleśne z charakterystyczną roślinnością wodną i szuwarową. W ocenie specjalistów to cenny obiekt historyczny, wymagający renowacji w części parkowej, z dobrze rozwiniętą i zachowaną częścią leśną. W parku tym znajduje się wiele różnych gatunków drzew, najwięcej tych z łęgowych: topola czarna, klon jawor, brzoza brodawkowata, grab zwyczajny, klon zwyczajny, olsza czarna i kalina koralowa. Wśród krzewów rośnie jarzębina, dziki bez czarny, berberys zwyczajny, czeremcha zwyczajna, kruszyna pospolita i chmiel porastający drzewa i krzewy, rosnące tuż nad korytem Czerniawki. W runie również można napotkać wiele łęgowych gatunków roślin zielnych, jak czartawa pospolita, czosnaczek, turzyca leśna, starzec leśny i niecierpek pospolity. Wśród gatunków sadzonych na tym obszarze jako parkowe znaleźć można cyprysik nutkajski, klon srebrzysty, klon ginnala i klon cukrowy, żywotniki, różanecznik katawbijski, jaśminowiec wonny, żylistek wonny, różne tawuły i berberysy.

W głównej części parku, w pobliżu pomnika patrona, rosną potężne dęby czerwone, niektóre z nich mają około 4 metrów obwodu. Wśród drzew można napotkać bluszcz pospolity - płożący się po ziemi i wspinający się na pnie drzew. Odnajdziemy tu także dwa zbiorniki wodne, a przy jednym utworzył się teren podmokły. Dlatego natrafić tu można na takie płazy jak: traszki (zwyczajna i grzebieniasta), ropucha szara, żaby (wodna, jeziorkowa, trawna i moczarowa). Występują też ptaki lęgowe: kowalik, mazurek, kos, kapturka, szpak, myszołów zwyczajny, śpiewak, zaganiacz, muchołówka szara, zięba, rudzik, wilga, łozówka, kukułka, piegża, gajówka, cierniówka, sroka, zimorodek, bażant, remiz, pierwiosnek, piecuszek, świstunka leśna, łyska, kokoszka, trzcinniczek, perkozek, bogatka, modraszka, pełzacz ogrodowy, dzięcioł duży, sierpówka, grzywacz.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 19 z 12 maja 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Stop smog! Zabrze podejmuje kolejne działania w celu ograniczenia niskiej emisji i zanieczyszczenia powietrza

W STRONĘ NATURY. Rada Miasta w Zabrzu podjęła w miniony poniedziałek kolejną uchwałę, która finalizuje trwający już od pewnego czasu proces włączenie się gminy do ogólnopolskiego programu ekologicznego „Stop Smog”. Dzięki temu...

» W Zabrzu uruchomiono już osiemnastą zieloną pracownię. Tym razem na os. Kotarbińskiego

W STRONĘ NATURY. W Szkole Podstawowej nr 25 im. Jana Pawła II na Osiedlu Kotarbińskiego w Zabrzu (ul. Kotarbińskiego 18) oddano w ubiegły piątek do użytku Zieloną Pracownię, która jest już osiemnastą salą edukacji przyrodniczej i...

» Zabrzański punkt doradców energetycznych działa przy ul. 3 Maja 16

ZDROWY WYBÓR. Budżet programu Czyste powietrze, którego wnioski przyjmowane będą do 2027 roku, wynosi 103 miliardy złotych! W celu jego promocji oraz udzielenia konkretnej pomocy przy wnioskach katowicki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska...

» Podzielili się na Zandce

NIEKOMERCYJNA GIEŁDA SADZONEK. Nie pierwszy raz w Centrum Usług Społecznych w odrestaurowanej gazowni (Zabrze-Zandka, ul. Stalmacha 4) zorganizowano ekologiczną imprezę. Po raz pierwszy natomiast odbyła się tam 23 września PAL-dzielnia,...

» Dożynki także na działkach

Koniec lata to m.in. czas ekologicznego świętowania, a więc tradycyjne dożynki. Także w Zabrzu choć jesteśmy typowo miejska gminą są one obchodzone z namaszczeniem. Są wszak u nas rolnicy, sadownicy, ogrodnicy, producenci żywności i...
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA