Czekając na Zielony Raj. W szkołach powstaną kolejne superpracownie Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 04 marca 2021 12:18

 

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozstrzygnął tegoroczną edycję konkursu Zielona Pracownia_Projekt’2021, skierowanego do śląskich szkół. Stawką było pokaźne, bo do kwoty 10 tysięcy złotych, dofinansowanie na przygotowanie planu wymarzonych pracowni. Ze 173 zgłoszeń jury wyłoniło 50 najbardziej atrakcyjnych i proedukacyjnych pomysłów: wśród laureatów jest tym razem jedna zabrzańska placówka oraz dwie z Rudy Śląskiej.


Akcja Zielona Pracownia_Projekt od lat kierowana jest do szkół podstawowych (klasy IV-VIII) i średnich, a można w niej uzyskać do 20 procent kosztu stworzenia planu pracowni nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Zabrzańskie szkoły od lat są bardzo aktywne w tym konkursie, wykorzystując szansę pozyskania pieniędzy na uatrakcyjnienie swojej infrastruktury. W tym roku cel ten udało się osiągnąć Szkole Podstawowej Specjalnej nr 39 im. Marii Montessori (Zabrze, ul. Wolskiego 10), która na projekt swego Zielonego Raju otrzyma 6.980,40 złotych. Na liście zwycięskich projektów znalazły się także dwie placówki z Rudy Śląskiej: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik (dzielnica Chebzie, ul. Norwida 10) zaproponowała stworzenie u siebie ekopracowni biologiczno-chemicznej Nasza Ziemia (dotacja wyniesie 8.773,20 zł), a Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 (Wirek, ul. Jankowskiego 2) chce stworzyć u siebie Leśny zakątek (dotacja w wysokości 4.987,17 zł). W sumie WFOŚiGW zainwestuje w tworzenie projektów w 44 miastach i miejscowości aż 470 tys. złotych.
A jaka konkretnie sala marzy się zabrzańskim nauczycielom z SP Specjalnej 39? To placówka dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym oraz ze sprzężeniami (autyzm, wady wzroku i słuchu) i planowana inwestycja w pełni uwzględnia ich potrzeby. Poza generalnym przygotowaniem pomieszczenia (odświeżenie ścian, wymiana mebli) klasa zyska scenograficznie. Drzwi szafy mają zostać oklejone fototapetą przedstawiającą rzeczywisty las z wyraźnie zaznaczoną jego warstwowością (będzie to równocześnie tło makiety, na której uczniowie będą umieszczali przedstawicieli roślin i zwierząt każdej z warstw). Między szafą a oknem pojawi się duży regał z systemem szuflad, półek i szafek. Tam też znajdzie się miejsce na pomoce dydaktyczne, szczególnie te, z których uczniowie będą korzystać częściej i samodzielnie oraz narzędzia ogrodnicze. Wygospodarowana zostanie też tam przestrzeń dla kwiatów, globusów sensorycznych oraz hodowli patyczaków i mrówek. Nad tym meblem będzie zaś wisiał panel pokryty naturalnym chrobotkiem reniferowym. W pracowni pojawią się też nadto mały regał z roślinnością owadożerną i kwitnącą, a na półkach między oknami mini szklarnie. Dodatkowym wyposażeniem będzie stojak z regulacją na mapy wiszące, kosze do selektywnej zbiórki odpadów oraz drewniane domki dla owadów (te zostaną umieszczone na terenie szkoły, w pobliżu istniejących klombów i nasadzeń). Sala zostanie też oczywiście doposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny (laptop, głośniki, drukarka, mikroskop z kamerą, router, programy multimedialne) i w ściśle dydaktyczne pomoce: mikroskopy (także kieszonkowe) i preparaty do nich, kompasy, lupy, arkusze powiększające, materiały montessoriańskie (puzzle drewniane z uchwytem przedstawiające różne zwierzęta i rośliny, komoda botaniczna, karty kształtów lądów i wody, drewniane i filcowe mapy do manipulowania przedstawiające kosmos, świat i różne jego części, zestawy modeli i kart ukazujące cykle życiowe, drewniana układanka przedstawiająca zjawiska pogodowe, globusy sensoryczne), książki, puzzle i układanki o tematyce przyrodniczej, matę podłogową z czasami rozkładu odpadów, modele przestrzenne oka i ucha itp. - W przeszłości staraliśmy kilka razy o dotację na stworzenie takiej sali i wreszcie się nam udało – cieszy się dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 39 w Zabrzu, Elżbieta Klinowska. - Chcemy iść za ciosem i już kompletujemy dokumenty do kolejnego konkursu, w którym można otrzymać dotację właśnie na utworzenie już takiej zaprojektowanej sali.
Mowa o konkursie Zielona Pracownia’2021, który daje szansę uzyskanie dofinansowywana na realizację gotowych projektów ekologicznych sal lekcyjnych, a o pieniądze (maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 40 tys. złotych) mogą się starać organy prowadzące placówki oświatowe, a więc np. gmina Zabrze czy edukacyjne stowarzyszenia. Te wnioski będą przyjmowane do 31 marca, a ich rozpatrywanie powinno potrwać nie dłużej niż do końca kwietnia.



Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 9 z 4 marca 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest dofinansowywana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA