Reklama
REKLAMA
Hektary zieleni. W Zabrzu zdecydowanie więcej drzew się sadzi niż wycina Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 02 lutego 2023 10:00

Tylko 65 drzew zostało wyciętych na terenie Zabrza w 2021 roku, za to nasadzono aż 1200 sztuk – to wynika jednoznacznie z opublikowanych ostatnio danych zgromadzonych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Tym samym nasze miasto zajęło pierwsze miejsce w całej Metropolii w zestawieniu: stosunek ubytku do nasadzeń drzew.


Warto podkreślić, że we wspomnianych statystykach dotyczących terenów zielonych wśród członków GZM, nasze miasto zajmuje wysokie miejsce zarówno w liczbie powierzchni (mierzonej w hektarach) zieleńców, jak i zieleni ulicznej – to odpowiednio trzecia (za Gliwicami i Chorzowem; patrz grafika zamieszczona obok) oraz piąta lokata (lepsze są: Sosnowiec, Gliwice Tychy i Katowice). Na naszym terenie znajduje się prawie 160 hektarów lasów komunalnych, w których w zeszłym roku (2022 roku) nasadzono aż 20 tys. drzew oraz dziesięć ogólnodostępnych parków miejskich o powierzchni 39 ha. Nie zapominajmy też, że w Zabrzu z rozmachem działa – i to od 1938 roku – obecny Miejski Ogród Botaniczny, w którym na powierzchni 6,36 hektara zgromadzono ponad 5 tysięcy drzew i krzewów.
Na pewno jeszcze ciekawsze będą dla nas statystyki za 2022 rok, bo wtedy w naszym mieście przeprowadzono kilka akcji sadzenia drzew. Jedną z nich była kampania pod znamiennym tytułem 100 drzew na 100-lecie Miasta, w ramach której w parku im. Witolda Pileckiego sadzono buki (hektar takiego drzewostanu potrafi usunąć z powietrza do 50 ton pyłu rocznie!; jest to także jeden z głównych lasotwórczych gatunków w naszym kraju). W zeszłym roku kilka akcji sadzenia drzew zorganizowały stowarzyszenia i współpracujące z gminą podmioty, m.in. na terenie po byłej koksowni Concordia.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 5 z 2 lutego 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA