Święto przyrody czyli Festiwal Kwiatów i 85 urodziny zabrzańskiego botanika Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 22 czerwca 2023 07:11

W STRONĘ NATURY. To był wyjątkowy i pełen atrakcji na łonie przyrody weekend w zabrzańskim botaniku. W dniach 16-17 czerwca celebrowano już po raz 16 w historii miasta Festiwal Kwiatów, jednocześnie świętując 85 urodziny Miejskiego Ogrodu Botanicznego w Zabrzu. W poprzemysłowej gminie to miejsce na wskroś wyjątkowe. Wszak tu nie tylko w skwarne dni całe rodziny szukają wytchnienia, ale placówka gości wiele klas szkolnych i grup przedszkolnych, organizując ciekawe warsztaty przyrodnicze. Co rusz można tu też spotkać nowożeńców, którzy ten zaczarowany ogród miasta wybrali sobie za plener do ślubnych zdjęć. 

- Pogoda dopisała wyjątkowo i ludzie ochoczo przybyli. Każdy dostrzegł jakąś atrakcję dla siebie: zakup ciekawej rośliny, rękodzieła (ceramiki, biżuterii), kosmetyku, miodu. Można było zweryfikować wybrane parametry swojego organizmu, korzystając z pomiarów prowadzonych pod okiem przedstawicieli firm okołomedycznych. Z okazji urodzin naszego ogrodu posadzony został także buk pospolity w odmianie „Purple Fountain” – podkreśla Agnieszka Zawisza – Raszka, dyrektor zabrzańskiego botanika.

Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć oczywiście wielkiego, piętrowego tortu, który specjalnie na tę wyjątkową okoliczność przyozdobiony został botanicznymi akcentami.

Misją samego Festiwalu Kwiatów jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, w tym botaniki oraz ekologicznego i zdrowego trybu życia, a także budowanie relacji społecznych wśród mieszkańców miasta i regionu. Od lat organizatorzy dokładają wszelkich starań by wydarzenie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w naszym regionie. I powoli tak się właśnie dzieje.

Udział w tegorocznym Festiwalu Kwiatów wzięły także zaprzyjaźnione uczelnie: Uniwersytet Śląski w Katowicach reprezentowany przez prof. Iwonę Jelonek i studentów kół naukowych: Faunatycy oraz Planeta z Wydziału Nauk Przyrodniczych oraz księdza dra Macieja Basiuka z Wydziału Teologicznego. Była też Politechnika Śląska – Centrum Popularyzacji Nauki (dr Beata Batejko), Akademia Techniczno -Humanistyczna w Bielsku-Białej (dr inż. Joanna Grzybowska - Pietras), które przygotowały pokazy edukacyjne i prelekcje, przybliżając tajniki wiedzy i sprawiając, że stała się ona bardziej zrozumiała dla młodszych i starszych. Z kolei przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa doradzali, jak mądrze i właściwie leczyć rośliny.

Po raz pierwszy w historii wydarzenia odbył się także Kwiatowy Pokaz Mody początkujących projektantów - uczniów klasy na kierunku technik przemysłu modowego ZS nr 3 im. rotm. Pileckiego w Zabrzu oraz profesjonalistów – bardzo znanych, światowych firm odzieżowych. - Pokaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i już dzisiaj wiemy, że chcielibyśmy, aby stał się on stałym punktem naszego festiwalu w przyszłych edycjach – podkreśla dyr. Zawisza – Raszka.

Jubileusz 85-lecia zaakcentował także przyszłość czekającą ogród, a dokładniej palmiarnie. Zorganizowana została bowiem wystawa zdjęć, ukazująca historyczne kadry, teraźniejszość i przyszłe wizje MOBu, w tym wizualizacje planowanych nowych zabudowań dostosowanych do potrzeb roślin, wymogów współczesnej edukacji, a także odpowiadającej potrzebom pracowników.

Inicjatorem i projektantem Botanicznego Centralnego Ogrodu Szkolnego w Zabrzu był pochodzący z Halle dyplomowany inspektor budownictwa ogrodniczego Fritz Berckling, absolwent cenionej Szkoły Ogrodniczej w Berlinie-Dahlem. Został on zatrudniony przez magistrat w 1928 roku na stanowisku dyrektora Miejskiego Zarządu Zieleni w celu współtworzenia nowego wizerunku Zabrza, które w zamierzeniach ówczesnych władz miało uzyskać wielkomiejski charakter, jako miasto fabryk w zieleni.

Ogród na planie nieregularnego czworoboku o powierzchni około 3 ha zaprojektowano w narożniku ul. Michała (po wojnie Słowiańska, obecnie Piłsudskiego) i towarowej linii kolejowej Nowy Bytom – Gliwice Sośnica (dziś zlikwidowana). Wejście do ogrodu w formie bramy z murowanymi ościeżami wiodło z obecnej ul. J. Piłsudskiego. Całość założenia podzielono na cztery części: leśno-edukacyjną (pn.-zach.), systematyczno-użytkową 8 (pn.-wsch.), krajobrazową (pd.-wsch) i gospodarczo-ogrodniczą (pd.-zach). Zewnętrzny pas ogrodu – wzdłuż ogrodzenia – zajmowały grupy drzew i krzewów: bór świerkowy, krzewy parkowe, liściaste, iglaste, buczyna, dąbrowa, las górski i las mieszany z charakterystycznymi okazami roślin podszytu i runa. W części edukacyjnej zaprojektowano plac szkolno-lekcyjny z wiatą i pergolą oraz ogród ćwiczebny, otoczone łąką pośród boru świerkowego i boru sosnowego.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 25 z 22 czerwca 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA