Ruda Śląska wśród liderów zrównoważonej mobilności Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 20 lipca 2023 08:06

ZIELONA KOMUNIKACJA. Ruda Śląska zajęła drugie miejsce w kategorii Pojazdy miejskie i komunalne w tegorocznej edycji Rankingu miast zrównoważonej mobilności. Opracowanie przygotowane zostało po raz trzeci przez Politykę Insight i Fundację Promocji Pojazdów Elektrycznych. Zestawienie pokazuje jak radzą sobie polskie miasta m. in. z transportem zbiorowym, ofertą dla indywidualnej mobilności, logistyką miejską i dbaniem o czyste powietrze. Zbadano wysiłek 37 miast (Zabrze nie było brane pod uwagę) w kierunku transformacji w miejsca przyjazne nie tylko dla kierowców, ale dla wszystkich mieszkańców.

    - Wyróżnienie jest efektem nie tylko realizowania ustawowego obowiązku dotyczącego wymaganej liczby pojazdów zero i niskoemisyjnych, ale także wykorzystywania ich do zadań związanych z utrzymaniem miasta – podkreśla prezydent Michał Pierończyk. - Ponad 10% z ponad 340 pojazdów, to samochody zero lub niskoemisyjne. Stawiając właśnie na takie rozwiązania przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w Rudzie Śląskiej – dodaje. We flocie urzędowej Ruda Śląska ma 22% aut zeroemisyjnych a we flocie służb miejskich (np. straży miejskiej) aż 29%. - Jakość powietrza jest kluczowa dla komfortu życia w mieście, dlatego staramy się, aby pojazdy zero lub niskoemisyjne były u nas szeroko wykorzystywane – zaznacza wiceprezydent Jacek Morek, który odebrał wyróżnienie dla Rudy Śląskiej tydzień temu podczas prezentacji raportu w Warszawie.   O czym  nie zdajemy sobie sprawy Polska jest najbardziej zmotoryzowanym krajem Unii Europejskiej – w 2022 roku na 1000 mieszkańców przypadało aż 687 samochodów, podczas gdy unijna średnia wynosiła 567. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, że narracja kierowców przez wiele lat dominowała w debacie na temat rozwoju miast. Obecnie zawraca się z tej drogi. Służą temu m. in. takie badania rynku i rankingi, jak ten, w którym na podium znalazła się Ruda Śląska (pierwsze miejsce przypadło Katowicom).
Zrównoważona mobilność to taki model mobilności, który spełnia trzy kluczowe założenia. Po pierwsze, zaspokaja potrzeby mieszkanek i mieszkańców miast w taki sposób, który nie jest szkodliwy w innych obszarach (np. kosztem zdrowia czy hałasu). Po drugie, jest sprawiedliwy społecznie, tzn. uwzględnia potrzeby różnych grup i nie stawia interesów jednych ponad drugimi (np. interesu kierowców ponad interesem dzieci w drodze do szkoły). Po trzecie, jest neutralny dla klimatu i jakości powietrza lub szkodzi im w możliwie najmniejszym stopniu.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 29 z 20 lipca 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.




 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA