Zakup auta to ważny moment. Jako że pojazdy mechaniczne w naszym kraju wymagają rejestracji, istnieje pewien zestaw dokumentów, które "idą" za samochodem i powinny być przekazywane jego kolejnym właścicielom w celu zachowania ciągłości historii pojazdu. Jakie dokumenty powinien przekazać Ci dotychczasowy właściciel samochodu, sprzedając Ci go?
Umowa kupna-sprzedaży Najważniejszym dokumentem, bez którego nie możemy mówić o zawarciu transakcji kupna-sprzedaży pojazdu mechanicznego jest pisemna umowa. To ona właśnie jest podstawą prawną do wyrejestrowania pojazdu i jego ponownej rejestracji już przez nowego właściciela auta. Jak taki dokument powinien zostać zawarty? Nie jest istotne, czy posłużysz się wydrukowanym wzorem umowy kupna-sprzedaży pojazdu mechanicznego, czy spiszesz taką umowę odręcznie na kartce papieru w momencie sprzedaży auta. Zanim sporządzisz umowę, pamiętaj jednak o dogłębnym sprawdzeniu historii pojazdu, aby upewnić się, że auto rzeczywiście godne jest nabycia. Historię pojazdu możesz sprawdzić za pomocą strony carVertical. Ważne jest jedynie to, aby na takim dokumencie znalazły się: * dane pojazdu: marka, model, numer rejestracyjny, numer VIN, * dane sprzedającego: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, * dane kupującego: imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, * dodatkowe postanowienia: oświadczenia o posiadaniu prawa do własności, o braku wad prawnych, o znajomości stanu technicznego pojazdu, procedurę przekazania pojazdu, sposób zapłaty, cenę pojazdu itd. Dokument zawierający powyższe informacje powinien zostać sporządzony przynajmniej w dwóch kopiach – po jednej dla każdej ze stron, a dodatkowo powinien również zostać opatrzony podpisem sprzedającego oraz kupującego.
Dowód rejestracyjny, polisa OC, zaświadczenie o badaniu technicznym Jeżeli chcemy wrócić nowo zakupionym samochodem do domu "na kołach", po zawarciu umowy kupna-sprzedaży i przekazaniu pieniędzy za samochód, sprzedający powinien przekazać kupującemu, dowód rejestracyjny – jeżeli pojazd go posiada. Chociaż okazanie dowodu rejestracyjnego nie jest dziś wymagany podczas kontroli drogowej przez patrol policji, będzie on nam niezbędny podczas przerejestrowania samochodu – należy zdać go wraz z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi. Samodzielny powrót świeżym nabytkiem do domu będzie wymagał od nas aktualnej polisy OC. Jeżeli samochód, taką posiadał w momencie jego zbycia, sprzedawca powinien przekazać Ci potwierdzenie zawarcia takiej polisy. Pamiętaj, że powinna ona być jak najszybciej przepisana na Ciebie jako nowego właściciela pojazdu, niemniej jednak bez problemu możesz poruszać się po drogach z polisą OC zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Dodatkowo auto powinno posiadać aktualny przegląd – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brakuje już miejsc na pieczątki, powinieneś otrzymać od sprzedającego zaświadczenie o odbytym i zakończonym pozytywnym wynikiem przeglądzie technicznym pojazdu.
Karta pojazdu – czy jest konieczna? Od 4 września 2022 zniesiono wymóg wydawania kart pojazdu dla każdego auta, które po raz pierwszy rejestrowane jest w Polsce. Wymóg ten istniał od 1999 roku i jeżeli taka karta została wydana dla konkretnego pojazdu, sprzedający powinien wydać nam ją wraz z pozostałymi dokumentami. Niemniej jednak, od 2022 posiadanie karty pojazdu nie jest już obowiązkowe. |