Narty, piłka nożna... Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 22 marca 2018 12:16

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 1 maja


    


     Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich powstała we Lwowie i tam też była premierowo pokazywana. –Przygotowaliśmy ją z okazji festiwalu filmów polskich, którego najważniejszym punktem był pokaz obrazu „Gwiazdy” o Janie Banasiu, piłkarzu Górnika Zabrze – mówi Marek Harboń, prezes reaktywowanego słynnego polskiego klubu Pogoń Lwów.
     Bogactwo zdjęć, informacji, danych personalnych i klubowych, mnóstwo niespodzianek… Na dogłębne przejrzenie wystawy trzeba wiele czasu. Bo kto wie, że we Lwowie oprócz tradycyjnych sportów takich jak piłka nożna, która potem za sprawą poszczególnych sportowców i działaczy przeniknęła do Zabrza uprawiano z sukcesami strzelectwo, łucznictwo, szermierkę, boks, a nawet piłkę wodną, tenis, hokej czy skoki narciarskie? To na zboczach Zniesienia (dziś wzgórze i dzielnica w dzielnica Lwowa) już w 1910 roku wybudowano stosowny obiekt. Zanim w Zakopanem postawiono Wielką Krokiew, na Kresach skonstruowano kolejną…
      Wystawa szczegółowo ukazuje także wybitne sportowe postacie. Wśród nich takie jak Jerzy Wojnar, as dwóch dyscyplin, dwukrotny mistrz świata w saneczkarstwie, a zarazem trzykrotny rekordzista świata w szybownictwie. Jest także Władysław Ponurski, pierwszy oficjalny polski rekordzista w dyscyplinach biegowych oraz uczestnik olimpiady w Sztokholmie w 1912 roku, czyli jeszcze przed uzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podobnych historii jest więcej. Po drugiej wojnie światowej po zmianie granic przenikać one zaczęły wraz z przesiedleńcami na Śląsk i do Zabrza.
      I o tym jest druga część wystawy przygotowanej na podobieństwo lwowskiego rdzenia przez zabrzańskich muzealników na podobnych fotogramach. I tutaj także pokazywani są ludzie z kresów, jak choćby trener Górnika Michał Matyas prowadzący klub w meczach z Romą czy Manchesterem albo Janusz Maciuła, niestrudzony działacz młodzieżowej koszykówki. W zabrzańskiej części obejrzeć można także oryginalne pamiątki i zdjęcia oraz sportowe dokumenty dotyczące innych dyscyplin jak np. boksu, do którego rozwoju przyczynili się lwowiacy.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA