Narty, piłka nożna... Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 22 marca 2018 12:16

gdzie: Galeria Cafe Silesia, ul.  3 Maja 6, tel. 32 777-05-01

kiedy: do 1 maja


    


     Ekspozycja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich powstała we Lwowie i tam też była premierowo pokazywana. –Przygotowaliśmy ją z okazji festiwalu filmów polskich, którego najważniejszym punktem był pokaz obrazu „Gwiazdy” o Janie Banasiu, piłkarzu Górnika Zabrze – mówi Marek Harboń, prezes reaktywowanego słynnego polskiego klubu Pogoń Lwów.
     Bogactwo zdjęć, informacji, danych personalnych i klubowych, mnóstwo niespodzianek… Na dogłębne przejrzenie wystawy trzeba wiele czasu. Bo kto wie, że we Lwowie oprócz tradycyjnych sportów takich jak piłka nożna, która potem za sprawą poszczególnych sportowców i działaczy przeniknęła do Zabrza uprawiano z sukcesami strzelectwo, łucznictwo, szermierkę, boks, a nawet piłkę wodną, tenis, hokej czy skoki narciarskie? To na zboczach Zniesienia (dziś wzgórze i dzielnica w dzielnica Lwowa) już w 1910 roku wybudowano stosowny obiekt. Zanim w Zakopanem postawiono Wielką Krokiew, na Kresach skonstruowano kolejną…
      Wystawa szczegółowo ukazuje także wybitne sportowe postacie. Wśród nich takie jak Jerzy Wojnar, as dwóch dyscyplin, dwukrotny mistrz świata w saneczkarstwie, a zarazem trzykrotny rekordzista świata w szybownictwie. Jest także Władysław Ponurski, pierwszy oficjalny polski rekordzista w dyscyplinach biegowych oraz uczestnik olimpiady w Sztokholmie w 1912 roku, czyli jeszcze przed uzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podobnych historii jest więcej. Po drugiej wojnie światowej po zmianie granic przenikać one zaczęły wraz z przesiedleńcami na Śląsk i do Zabrza.
      I o tym jest druga część wystawy przygotowanej na podobieństwo lwowskiego rdzenia przez zabrzańskich muzealników na podobnych fotogramach. I tutaj także pokazywani są ludzie z kresów, jak choćby trener Górnika Michał Matyas prowadzący klub w meczach z Romą czy Manchesterem albo Janusz Maciuła, niestrudzony działacz młodzieżowej koszykówki. W zabrzańskiej części obejrzeć można także oryginalne pamiątki i zdjęcia oraz sportowe dokumenty dotyczące innych dyscyplin jak np. boksu, do którego rozwoju przyczynili się lwowiacy.

 
Reklama
REKLAMA
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA