W Zabrzu przeprowadzono drugi na świecie przeszczep płuc u pacjenta z zespołem Mounier-Kuhna Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    wtorek, 21 marca 2023 13:31

Po raz kolejny lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu udowodnili, że ten szpital znajduje się w czołówce polskich i europejskich ośrodków transplantacyjnych. Specjaliści wykonali przeszczep obu płuc u chorego z zespołem Mounier-Kuhna – rzadką chorobą genetyczną, powodującą uszkodzenie tchawicy i oskrzeli głównych. Skomplikowana operacja trwała około 13 godzin. Pacjentem był 39-letni pan Jacek (na zdjęciu), który do Centrum trafił z ciężką niewydolnością oddechową. Pacjent obecnie przechodzi rehabilitację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Stworzyliśmy druk 3D tchawicy i oskrzeli na podstawie obrazów tomografii komputerowej, który posłużył do opracowania techniki intubacji i wykonania operacji oskrzelowej. Zabieg nie byłby możliwy bez pomocy ECMO AV (urządzenie, które może całkowicie zastąpić funkcję serca i płuc – przyp. red.), ponieważ chory cierpiał również na ciężkie nadciśnienie płucne – informuje Maciej Urlik, kardiochirurg, specjalista transplantologii klinicznej ze ŚCCS. A kardiochirurg i transplantolog kliniczny, Tomasz Stącel dodaje: – Oskrzela dawcy zostały wykorzystane jako rusztowanie dla osłabionych oskrzeli biorcy. Zespolono je, wykorzystując technikę teleskopową, która na co dzień jest unikana w wykonywaniu zespoleń oskrzelowych.
Przygotowując się do operacji, zespół zgromadził bogaty materiał obrazowy i histopatologiczny, który posłuży do napisania artykułu, który będzie przewodnikiem dla innych zespołów, ponieważ dotąd nie było opisu, jak tego typu zabieg wykonywać z punktu widzenia chirurgicznego i anestezjologicznego.
Zespół Mounier-Kuhna to niezwykle rzadka choroba, dotąd opisano ok. 300 przypadków tej choroby, zaś na świecie żyje około 125 osób, u których ją zdiagnozowano. Naukowcy wciąż nie zidentyfikowali mutacji genu, która powoduje schorzenie. Dotyka ono młodych dorosłych, częściej mężczyzn. Charakteryzuje się osłabieniem lub zanikiem włókien elastycznych prowadzącym do patologicznego poszerzenia pierścieni chrzęstnych tchawicy oraz oskrzeli głównych.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA