Barbórka w Zabrzu Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    poniedziałek, 04 grudnia 2023 20:04

 

W Zabrzu nie ma już dużych kopalni (pozostał prywatny zakład wydobywczy Siltech), ale są wciąż górnicy, którzy oczywiście obchodzili dzisiaj swoje święto - Barbórkę! Nie zabrakło więc tradycyjnej pobudki górniczej i przemarszu orkiestry, a w wielu kościołach odprawiano uroczyste msze św. w intencji górniczej braci, złożono kwiaty w miejscach czci świętej Barbary, a także na terenach byłych kopalni.
Tradycyjne obchody rozpoczęły się w naszym mieście o godz. 7 – pobudką górniczą orkiestry dętej Muzeum Górnictwa Węglowego pod batutą Henryka Mandrysza na ulicy Knosały w dzielnicy Kończyce. Następnie muzycy udali się do Mikulczyc, gdzie w kościele św. Wawrzyńca odprawiona została msza święta w intencji górników.


Uroczyste msze święte były również w kościołach Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Biskupicach oraz w św. Krzyża na os. Janek, gdzie nabożeństwo odprawiał biskup Andrzej Iwanecki. W uroczystych mszach św. wzięli udział przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z prezydent miasta Małgorzatą Mańką-Szulik oraz przewodnicząca Rady Miasta Zabrze Łucją Chrzęstek-Bar.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA